Mężczyzna ćwiczący na bieżni w siłowni — przewodnik 2026 jak wybrać bieżnię do domu

Bieżnia do domu — przewodnik 2026: jak wybrać i ile kosztuje

Masz w pokoju wolne dwa metry pod ścianą, w głowie kwotę do wydania i jedno pytanie: czy to się w ogóle opłaci. Bieżnia do domu rozpina się od najtańszych modeli biegowych aż po sprzęt za siedem tysięcy, a różnica między dolnym a górnym końcem tej skali sprowadza się do dwóch rzeczy, które da się sprawdzić przed zakupem: rozmiaru pasa i klasy użytkowej. Moc silnika jest trzecia i jest najmniej pewna.

Karty produktowe ustawiają to odwrotnie. „6 HP”, „3,5 KM”, „2 570 W” — te liczby wyglądają twardo, a u różnych producentów znaczą różne rzeczy, bo szczytowa moc rozruchu bywa dwa razy wyższa od ciągłej. Pasa za to nikt nie nadmucha, bo ma 145 cm albo go nie ma.

Czym jest bieżnia do domu i jakie są typy

Konstrukcja jest dość prosta i od dwudziestu lat prawie się nie zmieniła. Stalowa rama, pas z PVC sunący po desce z utwardzanego drewna lub MDF, silnik prądu stałego pod osłoną, panel z wyświetlaczem. Nowe jest składanie, elektronika i amortyzacja, nie napęd.

Norma EN ISO 20957 dzieli sprzęt na klasy użytkowe. Bieżnie z polskich sklepów detalicznych to prawie bez wyjątku klasa HC, czyli użytek domowy do godziny dziennie.

Formatów kupisz trzy. Pierwszy i najczęstszy to pełnowymiarowa składana: platforma podnosi się do pionu i stoi na boku, pas mieści się w widełkach 120–145 cm, prędkość maksymalna wypada między 14 a 22 km/h. Tak zbudowane są Domyos Run 500, Urbogym V720S, Hertz Run Master 8.0 i Hop-sport HS-1000LB Wind.

Drugi format to bieżnia nieskładana, u marek pokroju Sole Fitness. Zaczyna się powyżej sześciu tysięcy złotych i zakłada, że masz osobny pokój na sprzęt. W polskiej sprzedaży detalicznej jest raczej rzadkością, a dystrybucja bywa ograniczona do sprowadzania z zagranicy.

Trzeci to walking pad: bieżnia bez poręczy, składana płasko, z prędkością zamkniętą zwykle na 6–10 km/h. Formalnie podzbiór, w praktyce osobne urządzenie do osobnego zadania, czyli chodzenia w trakcie pracy. Jeśli chcesz dobić 8 000 kroków przy biurku, a nie trenować biegowo, cała ekonomia wyboru wygląda inaczej i zaczyna się od przewodnika po walking padach.

Klasa użytkowa waży więcej niż format. HC to dom i mniej więcej godzina dziennie. H bywa opisywana jako wzmocniony wariant domowy, choć granica jest nieostra i producenci traktują ją dość swobodnie. S oznacza studio i trzy godziny pracy dziennie, I — klub komercyjny z ruchem ciągłym.

Wszystko do czterech tysięcy złotych mieści się w HC. Klasa S zaczyna się w okolicach sześciu tysięcy, przy sztywnej ramie i mocy powyżej trzech koni ciągłych.

Ta godzina dziennie brzmi abstrakcyjnie, więc przelicz ją na swój tydzień. Trzy treningi po czterdzieści minut mieszczą się w niej z zapasem. Codzienna godzina w tempie 12 km/h przy wadze blisko limitu udźwigu już nie, i nie jest to kwestia szczęścia do egzemplarza, tylko deklarowanego przeznaczenia sprzętu.

Dla kogo bieżnia do domu ma sens (a dla kogo nie)

Pierwsze pytanie nie dotyczy sprzętu, tylko Ciebie. Bieżnia zwraca się wtedy, gdy stajesz na niej trzy razy w tygodniu przez co najmniej pół roku, a to warunek trudniejszy do spełnienia niż jakikolwiek parametr z karty. Tania bieżnia, na której biegasz, jest lepszym zakupem niż droga, na której po kwartale wiszą marynarki.

Chodzisz w tempie 5–6 km/h, żeby nadrobić kroki przy pracy biurowej? Wtedy pełnowymiarowa bieżnia będzie raczej przepłaceniem. Walking pad jest w tym scenariuszu cichszy, wjeżdża pod łóżko, mieści się pod biurkiem stojącym i kosztuje mniej.

Przy truchcie 8–10 km/h rachunek się odwraca. Zipro Pacto albo Hop-sport HS-1000LB Wind robią tu swoje, o ile pogodzisz się z nachyleniem przestawianym ręcznie i potraktujesz klasę HC poważnie. Nachylenie manualne oznacza, że zatrzymujesz sprzęt i przekładasz nogi platformy, zwykle w trzech stopniach.

Powyżej 10 km/h trzy albo cztery razy w tygodniu granica przesuwa się w stronę środkowej półki, gdzie stoją Urbogym V720S i Domyos Run 500. Niżej pas bywa nieco zbyt krótki dla wzrostu powyżej 175 cm, a silnik pracuje na styk przy dłuższym biegu.

Interwały i sprinty to jeszcze inna liga. Pas musi mieć co najmniej 140 × 50 cm, a budżet zaczyna się od czterech tysięcy i sięga siedmiu.

Ważysz powyżej 100 kg? Obowiązują wtedy osobne reguły. Deklarowany udźwig opisuje warunki, w których sprzęt zdał test, nie warunki, w których będzie komfortowo pracował latami, więc przy stu kilogramach szuka się deklaracji na poziomie 150 kg zamiast 120.

Zawęża to wybór do Hertza Run Master 8.0, obu Urbogymów i części Hop-sportów. Reebok Jet 200 odpada ze swoimi 120 kg, mimo najwyższej ceny w tym towarzystwie. Trochę szkoda, bo pod względem amortyzacji jest to sprzęt niezły.

Mieszkanie w bloku bywa filtrem, który unieważnia wszystkie pozostałe. Bez maty antywibracyjnej, grubej i z gęstej gumy, od 8 mm w górę, bieżnia w bloku to kwestia czasu, a nie ryzyka. Nad sypialnią sąsiada o szóstej rano nawet mata nie wystarczy, a cichszą drogą bywa wtedy orbitrek zamiast bieżni. Lokalizacja w mieszkaniu waży tu tyle samo co amortyzacja, czasem więcej — rozkłada to na czynniki tekst o bieżni w bloku.

Są trzy sytuacje, w których lepiej odpuścić. Przy sprintach 18 km/h na czwartym piętrze nad sypialnią starszej osoby karnet na siłownię wychodzi taniej niż konflikt. Przy trzydziestu kilogramach nadwagi i zerowym stażu biegowym pierwszy miesiąc na bieżni jest niestety prostą drogą do kontuzji, więc zaczyna się od chodzenia. Przy budżecie 800 zł kupisz sprzęt, który padnie w ciągu kwartału.

W tym ostatnim przypadku odpowiedź jest prosta. Dołóż i poczekaj.

Kluczowe parametry techniczne — na co realnie patrzeć

Karta produktu bieżni domowej jest dokumentem sprzedażowym, nie technicznym, i to widać po kolejności informacji. Na górze idzie moc silnika, bo brzmi najmocniej. Wymiary pasa, klasa użytkowa i sposób regulacji nachylenia lądują w tabelce na dole, choć to one rozstrzygają, czy sprzęt nadaje się do tego, po co go kupujesz. Poniżej sześć parametrów w kolejności odwróconej — od tych, które da się zweryfikować, po te, które trzeba przyjąć na wiarę.

Silnik — CHP, a nie peak HP

Silnik opisuje się dwiema wartościami, które mierzą zupełnie co innego. Moc szczytowa, czyli peak HP, to chwilowy zryw przy rozruchu — silnik jej nie utrzyma nawet minuty. Moc ciągła, w kartach angielskich CHP, mówi, co urządzenie wytrzyma przez cały trening pod Twoim ciężarem. Tylko ta druga liczba ma jakąkolwiek wartość przy porównywaniu modeli, o czym piszą wprost nawet producenci z wyższej półki, jak NordicTrack. Nagłówki kart produktowych mówią o tym raczej rzadko.

Na szczęście polski rynek nie jest tu tak beznadziejny, jak się o nim pisze. Urbogym eksponuje przy V720S „6,0 KM”, ale w specyfikacji podaje moc stałą 3,0 KM, a przy V850S nieco wyższą, 3,5 KM. ProForm deklaruje przy Carbon Pro 2000 wprost 3,0 CHP, a Hertz przy Run Master 7.0 wpisuje 3,0 KM mocy ciągłej. To deklaracje producentów, nieweryfikowane niezależnie, i jak na te półki cenowe dość optymistyczne. Ale są, i to zmienia rozmowę z zupełnie ślepej na taką, w której masz co porównywać.

Gorzej wygląda dół rynku. Hop-sport podaje przy HS-1000LB Wind jedną liczbę, „moc silnika DC 2,0 HP”, i nie mówi, czy to szczyt, czy praca ciągła. Zipro przy Pacto publikuje 1 260 W, czyli mniej więcej 1,7 KM, również bez rozbicia. Reebok przy Jet 200 wpisuje 2,25 HP w wersji szczytowej i na tym kończy. Nie ma tu złej woli, jest przyzwyczajenie branży: skoro nikt nie egzekwuje jednego sposobu podawania mocy, każdy podaje po swojemu.

Progi, według poradnika Treadmill Reviews, są niskie i łatwe do zapamiętania. Zwykłe chodzenie obsłuży 1,5 CHP. Trucht zaczyna się od 2,0, bieg powyżej dziesiątki od 2,5, a szybsze tempo albo cięższy użytkownik wymagają wręcz 3,0. Gdy producent podaje wyłącznie wartość szczytową, przyjmij pesymistycznie, że praca ciągła to jakieś 30–50% tej liczby, i dopiero z takim wynikiem wracaj do progu dla swojego tempa.

Praktyczny wniosek jest trochę nieelegancki: budżet mówi o mocy ciągłej więcej niż deklaracja mocy. Sprzęt za półtora tysiąca z nagłówkiem „4 HP” pociągnie trucht i tyle, niezależnie od tego, co widnieje na kartonie. Deklaracji nikt nie sprawdza, ceny podzespołów tak.

Pas — długość, szerokość, grubość

Pas jest tym parametrem, którego nie da się nadmuchać, bo albo ma podane centymetry, albo ich nie ma. Wymogi rosną razem z tempem i wzrostem: spacer i trucht zamykają się w 120 × 40 cm, bieg amatorski przy średnim wzroście chce już 130 × 45, a sprint albo sylwetka powyżej 185 cm nawet 140 × 50. Taśma węższa niż 40 cm to nie kwestia wygody, bo stopa schodzi poza pas, a w pełnym biegu kończy się to kontuzją.

Rynek układa się wzdłuż tej skali dość czytelnie. Zipro Pacto ze 124,5 × 44,5 cm stoi na granicy biegowej i obsłuży raczej osobę niską w umiarkowanym tempie. Urbogym V720S z pasem 135 × 48 cm to typowa środkowa półka. Powyżej niej zostają dwie konstrukcje, Urbogym V850S i Hertz Run Master 8.0, obie z pasem 145 cm długości i powierzchnią, na której zmieści się krok wysokiego biegacza. Hertz Run Master 7.0 siedzi tuż pod nimi, niżej dosłownie o kilka centymetrów, co potwierdza oficjalna strona producenta.

Jedna zasada obowiązuje tu bez wyjątków: liczbę bierzesz z tabeli danych technicznych, nigdy z opisu. Nagłówek „szeroki pas 50 cm” bywa dość swobodnym zaokrągleniem deklarowanych 44,5. „Długi pas 140 cm” potrafi po sprawdzeniu okazać się o kilkanaście centymetrów krótszy, bo nagłówek nikogo nie wiąże. Specyfikacja bije marketing.

Amortyzacja — stref i system absorpcji

Amortyzacja istnieje po to, żeby część uderzenia przejęła platforma zamiast Twoich kolan, i jest jedynym parametrem bieżni, którego nie sposób ocenić inaczej niż stojąc na sprzęcie. Konstrukcyjnie rozwiązań jest kilka, a najpopularniejsze pozostają strefy elastomerowe, od trzech do ośmiu par gumowych bloczków pod deską. Wyżej pojawiają się sprężyny — Urbogym deklaruje przy V850S układ dual-spring. Reebok stosuje w linii Jet poduszki powietrzne pod nazwą Air Motion Technology, Insportline łączy Shock Absorbing System z Silent Blockiem i deklaruje 30% redukcji wstrząsów wobec sztywnej konstrukcji, a Zipro nadaje swojemu układowi nazwę VibGuard Pro, nie podając przy niej żadnych liczb.

Nazwy handlowe są tu przy tym gorszym przewodnikiem niż zwykle. Liczba stref nie mówi nic o twardości i jakości gumy, z której je zrobiono, a to guma pracuje. Dwie strefy z porządnego SBR potrafią być przyjemniejsze niż osiem z materiału dobranego pod cenę. Weryfikacji tego nie przeprowadzisz przed zakupem i nikt jej za Ciebie nie zrobi.

Z czym wobec tego zostajesz? Zostaje próg cenowy, bo z jakimś przybliżeniem startować trzeba. Do 2 500 zł amortyzacja bywa raczej podstawowa, trzy albo cztery strefy elastomerowe, i lepiej to z góry zaakceptować, dokładając matę antywibracyjną, która i tak przyda się sąsiadom. Powyżej 3 500 zł zaczynają się układy sprężynowe i powietrzne, gdzie różnicę w odbiorze da się wyczuć nogami po pierwszym kilometrze. Środek między tymi progami to loteria zależna od modelu.

Nachylenie — manualne czy elektryczne

Podniesienie przodu platformy zmienia trening bardziej niż jakikolwiek program z panelu — przy tym samym tempie obciążenie rośnie nawet o 30–50%. Techniczne warianty są dwa i dzieli je przepaść użytkowa. Manualny wymaga zatrzymania sprzętu i fizycznego przełożenia nóżek platformy, zwykle w trzech pozycjach do wyboru. Elektryczny robi to przyciskiem w trakcie biegu, w zakresach sięgających kilkunastu procent.

Różnica jest funkcjonalna, nie kosmetyczna. Hop-sport HS-1000LB Wind ma trzy stopnie manualne, więc nadaje się do schematu „ustawiam raz przed sesją i tak zostaje”. Przy treningu w stałym tempie to całkiem wystarcza. Wszystko, co ma być interwałem, programem HIIT albo symulacją podjazdu narastającego w trakcie, wymaga regulacji z panelu. Urbogym deklaruje przy V720S automatyczne 0–15, przy V850S piętnaście poziomów, a Hertz przy Run Master 8.0 również piętnaście, mimo że opisy sklepowe potrafią mówić o dwudziestu.

Jest przy tym haczyk, o którym karta produktu milczy, a użytkownicy piszą w opiniach. Wysokie nachylenie kosztuje moc, więc deklarowany maksymalny stopień w sprzęcie o słabym silniku bywa wartością papierową — pod cięższym biegaczem taśma zwalnia albo staje. Im częściej chcesz korzystać z górnych poziomów, tym mniej możesz oszczędzać na silniku. Te dwa parametry czyta się razem.

Aplikacja, BT, kompatybilność z Zwiftem i Kinomapem

Bluetooth ma dziś praktycznie każda bieżnia powyżej najniższej półki, a standardem połączeniowym w Polsce jest FitShow — obsługują go Hertz, Hop-sport, Zipro i Urbogym. Sama aplikacja daje statystyki, kilka programów i porównanie ze znajomymi, i nic nie kosztuje. Dopiero nad nią zaczynają się ekosystemy płatne. Kinomap z wirtualnymi trasami biegowymi łączy się przez ten sam Bluetooth, wymaga jednak abonamentu rzędu 30–50 zł miesięcznie. iFit, zamknięty świat NordicTracka i ProFormu, bywa dorzucany na pierwszy rok przy zakupie, potem to około 150 zł miesięcznie. Bez wykupionej subskrypcji część funkcji sprzętu, choćby automatyczne dopasowanie nachylenia do trasy, przestaje zwyczajnie działać.

Zwift, najpopularniejsza platforma społecznościowa dla rowerzystów i biegaczy, wymaga jeszcze więcej. Bluetooth bieżni tu nie wystarcza. Potrzebny jest footpod, czyli osobny czujnik mocowany do buta, plus abonament około 70 zł miesięcznie. Wyliczenie tego kosztu przed zakupem, a nie po, oszczędza rozczarowania.

Warto przy tym zachować proporcje. Aplikacja jest dodatkiem, nie kryterium, a spora część użytkowników po pierwszym miesiącu i tak wraca do trybu ręcznego z własną playlistą. Dopłacanie tysiąca złotych za integrację z ekosystemem, którego abonamentu nigdy nie wykupisz, to najdroższy sposób na kupienie ikonki w menu.

Składanie i ergonomia

Składanie przestało być cechą wyróżniającą, bo poniżej pięciu tysięcy złotych właściwie każda bieżnia podnosi platformę do pionu i staje na bok. Różni je to, co dzieje się przy opuszczaniu. Amortyzator gazowy, opisywany jako gas shock albo Soft Drop System, sprowadza platformę wolno i kontrolowanie; taką konstrukcję deklaruje Urbogym przy V720S i większość modeli Hertza. Rozwiązania hydrauliczne bywają mniej trwałe. Mechanizm bez wspomagania jest zwyczajnie ryzykowny, bo opadająca płyta waży kilkadziesiąt kilogramów i nie zatrzyma się sama.

Drugi element to kółka transportowe, o których myśli się dopiero przy przestawianiu sprzętu. Bieżnia waży 50–80 kg i bez nich przesunięcie jej między pokojami jest robotą na dwie osoby. Sprawdź nie tylko to, czy producent kółka deklaruje, ale i jak są duże, bo małe rolki tonące w dywanie nie pomogą nikomu.

Nośność bieżni — ile kilogramów naprawdę uniesie

Nośność jest jedynym parametrem karty, który brzmi jak twarda granica, a zachowuje się jak sugestia. Producent podaje jedną liczbę i nie mówi, czy opisuje nią stanie, marsz, czy bieg na najwyższym biegu. To trzy dość różne obciążenia dla tej samej ramy. Konsekwencją pomyłki nie bywa zresztą złamana konstrukcja, tylko coś znacznie mniej widowiskowego: przetarty pas, płyta bez sprężystości i silnik do wymiany po roku zamiast po pięciu.

Reguła marginesu — nośność minus 15–20 kg

Liczba z karty opisuje chodzenie, a chodzenie jest dla ramy najłagodniejszym scenariuszem, jaki można sobie wyobrazić. Przy biegu pojawia się faza lotu: przez ułamek sekundy nie dotykasz taśmy obiema stopami, po czym całym ciężarem wracasz na platformę. I tak kilkaset razy na kilometr. Dlatego od deklaracji odejmuje się 15–20 kg, zanim sprawdzisz, czy się w niej mieścisz.

W praktyce wygląda to tak. Ważysz 100 kg? Sprzęt z deklarowanymi 110 kg odpada od razu, a szukać warto raczej powyżej 130. Przy 90 kg Zipro Pacto zostawia jeszcze zapas, natomiast Reebok Jet 200 — z najniższą nośnością w całym zestawieniu — robi się przy tempie biegowym nieco ciasny.

Zapas przydaje się również dlatego, że deklaracja opisuje sprzęt nowy. Testy prowadzi się na egzemplarzu prosto z taśmy, nie po dwóch sezonach, z pasem smarowanym nieregularnie i łożyskami, które mają już swoje przejechane kilometry. Do tego dochodzi zwykła praktyka rynkowa — udźwig jest parametrem sprzedażowym i zaokrągla się go w górę równie chętnie co szerokość pasa. Hop-sport deklaruje przy HS-1000LB Wind 150 kg, jedną z wyższych wartości poniżej 2 000 zł, a użytkownicy powyżej 130 kg zgłaszają w opiniach Allegro wzmożone drgania. Liczba nie jest zmyślona. Rama po prostu pracuje wtedy na granicy, choć karta produktu tego nie sygnalizuje.

Dlaczego bieg to nie jest statyczne obciążenie

Osoba ważąca 90 kg nie obciąża pasa dziewięćdziesięcioma kilogramami. Biomechanika biegu mówi, że przy lądowaniu na podłoże działa siła rzędu dwu- do trzykrotności masy ciała, zależnie od tempa i techniki. Marsz jest pod tym względem zupełnie inny, bo obciążenie zostaje blisko masy ciała. Ta sama osoba w biegu dokłada płycie 180–270 kg w szczycie kroku.

Do tego uderzenie nie rozkłada się równo. Skupia się na tym odcinku płyty, na którym ląduje stopa, i właśnie tam pas ściera się najszybciej, a deska traci sprężystość. Dlatego konstrukcja z deklarowanymi 130 kg pod osobą 85-kilogramową chodzącą przetrwa spokojnie lata, a ta sama konstrukcja pod biegaczem o identycznej wadze zestarzeje się kilkukrotnie szybciej. Producent niczego w karcie nie zmyślił. Opisał tylko inny scenariusz niż ten, który masz w głowie.

Najbardziej dotyczy to zresztą silnika, nie ramy. Silnik nie widzi Twojej masy wprost — widzi opór pasa, który rośnie razem z siłą docisku. Im ciaśniej przy deklarowanej nośności, tym wyższy pobór prądu przy tej samej prędkości, tym cieplejsze uzwojenia i tym szybciej zużywają się szczotki w klasycznym silniku prądu stałego. Awarie po trzech czy sześciu miesiącach regularnego biegania, opisywane w opiniach o tanich modelach, rzadko bywają wadą fabryczną. To zwykle zbyt mały zapas udźwigu spotkany z klasą HC eksploatowaną dłużej niż deklarowaną godzinę dziennie.

Nośność a masa własna i stabilność ramy

O konstrukcji więcej niż sam udźwig mówi jego stosunek do masy własnej sprzętu. Hertz Run Master 6.0 waży 84 kg przy deklarowanych 150 kg, czyli mniej więcej 1,8 kilograma użytkownika na kilogram konstrukcji. Domyos Run 100 kompaktowa wypada z proporcją bliską 2,8. Im wyższy ten iloraz, tym więcej pracy przypada geometrii ramy, ponieważ masy do pochłaniania drgań zwyczajnie brakuje.

Lekka bieżnia nie jest przez to gorsza. Jest za to mniej wybaczająca, bo mniej masy oznacza mniej materiału tłumiącego drgania. Konstrukcja czterdziesto- czy pięćdziesięciokilogramowa łatwiej się przestawia i taniej transportuje, ale pod cięższym użytkownikiem w wyższym tempie zaczyna pracować: rama minimalnie się ugina, mocowania luzują się szybciej, a drgania poprzeczne idą na wałki i przyspieszają zużycie łożysk. Cięższy sprzęt pochłania te siły własną masą. Przy dwóch modelach z tą samą liczbą w rubryce udźwigu warto więc porównać ich wagi — im lżejsza konstrukcja, tym ambitniej ta liczba została podana.

Masa własna ma jeszcze jeden koszt, o którym mało kto myśli przed zakupem. Osiemdziesiąt kilogramów trzeba wnieść po schodach, ustawić w docelowym miejscu i pogodzić się z tym, że raczej już tam zostanie. Mieszkasz na trzecim piętrze bez windy? Sprawdź wagę, zanim sprawdzisz nachylenie.

Nośność w tabeli — deklaracje producentów a rekomendacja

Po odjęciu zapasu zestawienie z następnej sekcji układa się inaczej, niż wynikałoby z samych deklaracji. Pięć modeli podaje 150 kg — Hop-sport HS-1000LB Wind, oba Urbogymy oraz Hertz Run Master 6.0 i 8.0 — co sugeruje wagę użytkownika w okolicach 130 kg. ProForm Carbon Pro 2000 wypada najwyżej w stawce, choć jednocześnie jest modelem wygaszanym, więc rekomendacja zakupowa się z niego nie robi. Zipro Pacto i oba Domyosy zamykają się na 110 kg. Niestety Reebok Jet 200 schodzi do stu, mimo najwyższej ceny w tej trójce od dołu.

Sylwetkę dobiera się jednak dwiema liczbami naraz. Udźwig odpowiada za masę, pas za wzrost i długość kroku, a te wymogi bywają rozłączne. Wysoki i szczupły biegacz mieści się w nośności każdego modelu z tabeli, a mimo to na krótkim pasie Zipro Pacto biegać mu się nie będzie, bo krok nie zmieści się w dostępnej przestrzeni. Odwrotnie użytkownik niski i ciężki: pas krótszy mu nie przeszkadza, ale odpadają wszystkie konstrukcje poniżej 150 kg deklarowanych. Pierwszy trafia do Urbogyma V850S i Hertza Run Master 8.0, drugi — do tych samych modeli, tyle że z zupełnie innego powodu. Zbieżność jest przypadkowa i przy nieco innych proporcjach ciała prowadziłaby do dwóch różnych półek cenowych.

Porównanie bieżni domowych — 10 modeli w jednej tabeli

Zestawienie poniżej porządkuje dziesięć modeli dostępnych w polskiej sprzedaży rosnąco według ceny, a dane pochodzą z kart technicznych producentów, nie z opisów sklepowych. Warto wiedzieć, czego w takiej tabeli nie widać. Kolumna silnika zestawia wartości, których między markami porównywać się nie da: obok siebie stoją waty, konie szczytowe i konie ciągłe, bo każdy producent wybiera jednostkę, w której wypada najkorzystniej. Puste pola też niosą treść — „producent nie podaje” znaczy dokładnie tyle, że wartość nie została opublikowana. Opis i ograniczenia poszczególnych modeli rozwija ranking bieżni do domu.

ModelCena (IX 2026)Pr. maxPas (cm)NośnośćNachylenieSilnikAmortyzacjaAplikacja
Hop-sport HS-1000LB Wind1 298–1 999 zł14 km/h120 × 43150 kg3-stopniowe manualne2,0–2,5 HP peak4 amortyzatoryBT 4.0
Zipro Pacto1 299–1 699 zł16 km/h124,5 × 44,5130 kgproducent nie podaje1 260 W (ok. 1,7 KM)VibGuardProBT, FitShow, iConsole+
Domyos Run 100 kompaktowa1 999 zł14 km/h120 × 45130 kgmanualne do 3%producent nie podajeproducent nie podajeE-connected, Kinomap, Zwift
Urbogym V720S2 659–3 398 zł20 km/h135 × 48150 kg0–15%, elektryczne„6 HP” peak / 3,0 KM stałej (deklaracja)8-punktowaLCD, bez app
Domyos Run 500 E-connected2 879–3 499 zł16 km/h130 × 45130 kgelektryczne1,25 KM / 932 Wproducent nie podajeE-connected
Hertz Run Master 6.02 900–3 600 zł20 km/h140 × 51150 kg18 poziomów, elektryczne3,0 KM peak / 2 206 W8 punktówBT, FitShow, Kinomap
Urbogym V850S3 399 złok. 20 km/h145 × 58150 kgautomatyczne3,5 KM stałej (deklaracja)dual-springBT, FitShow
Hertz Run Master 8.0od 3 741 zł22 km/h145 × 55150 kg15 poziomów, elektryczne2 570 W peakproducent nie podajeBT, FitShow, Kinomap
Reebok Jet 2003 800–4 500 zł18 km/h140 × 46120 kg0–15%, elektryczne2,25 HP peakAir Motion Technologybrak, 24 programy
ProForm Carbon Pro 20008 999 zł (IX 2026: brak w magazynie)20 km/h152 × 51159 kg0–12%, elektryczne3,0 CHPProShoxiFit (rok w cenie)

Czytać ją opłaca się od prawej strony. Najpierw silnik i pas, bo one rozstrzygają, czy sprzęt nadaje się do tego, co zamierzasz na nim robić; cena dopiero potem. Dwie pozycje w tej samej kwocie potrafią należeć do różnych światów, bo Zipro Pacto rozpędza się do 16 km/h, a droższa o kilkaset złotych Domyos Run 100 kompaktowa kończy na 14. Podobną pułapkę ma rubryka nachylenia: „3-stopniowe manualne” u Hop-sportu oznacza podkładkę przestawianą przed treningiem, nie regulację w biegu.

Na cenę najmocniej pracuje pas, nie silnik, co bywa dość wbrew intuicji, bo w reklamach akcentuje się odwrotnie. Dłuższa i szersza powierzchnia biegowa pociąga za sobą cięższą ramę, dłuższe wałki, grubszą płytę i wzmocniony mechanizm składania, więc rośnie cały koszt konstrukcji. Silnik idzie w tej hierarchii dopiero drugi, za nim elektryczne nachylenie z osobnym siłownikiem, na końcu elektronika. Stąd bierze się pozorna anomalia: Domyos Run 500 kosztuje swoje mimo silnika słabszego niż w niejednej tańszej bieżni. Mierzysz 185 cm i wybierasz między szerszym pasem a wyższą liczbą koni na naklejce? Bierz pas.

Moc bywa zawyżana niemal zawsze, i kolumna „silnik” celowo pokazuje surowe deklaracje, żeby to było widać. „6 HP” Urbogyma opisuje szczyt przy rozruchu, wartość chwilową, która o pracy ciągłej nie mówi nic. Do mocy ciągłej odnoszą się tylko trzy deklaracje w całym zestawieniu: ProForm przy Carbon Pro 2000 oraz Urbogym przy obu swoich modelach. Nikt ich niezależnie nie zweryfikował i jak na te półki cenowe brzmią raczej optymistycznie, ale są jedynymi liczbami z tej tabeli, które w ogóle dotyczą pracy pod obciążeniem. Skalę zjawiska nieźle pokazuje insportline inCondi T20i, gdzie producent podaje obie wartości naraz: 1 KM stałej wobec 2,5 KM szczytowej.

Prędkość maksymalna zawodzi w podobny sposób. Bieżnia z niskiej półki deklarowane 16 km/h osiągnie, to prawda — tyle że osiągnięcie tempa na kilka sekund, a utrzymanie go przez dwadzieścia minut pod osobą ważącą 90 kg to dwie różne rzeczy, i karta produktowa opisuje wyłącznie pierwszą. Traktuj tę rubrykę jako granicę możliwości, nie jako tempo treningowe. Dolny próg cenowy, z tym samym rozróżnieniem rozpisanym na konkretne modele, zbiera zestawienie w kategorii bieżnia do 2000 zł.

Jak wybrać bieżnię do domu krok po kroku

Pięć decyzji, każda następna sensowna dopiero po rozstrzygnięciu poprzedniej. Kolejność jest tu ważniejsza niż zawartość poszczególnych punktów, bo większość nietrafionych zakupów bierze się z zaczynania od budżetu.

Profil treningowy ustala się jako pierwszy, wybierając tempo, w którym spędzisz osiemdziesiąt procent czasu na sprzęcie — spacer, trucht, bieg czy interwał. Ta jedna decyzja wyznacza minimalną moc ciągłą i minimalny rozmiar pasa, a bez niej każdy kolejny krok jest zgadywanką. Rozstrzyga się ją uczciwie, patrząc na to, jak trenujesz teraz, nie na to, jak zamierzasz trenować od stycznia.

Waga i wzrost działają tu jak dwa niezależne filtry, oba ostrzejsze niż cokolwiek innego w tym zestawieniu. Deklarowany udźwig opisuje warunki, w jakich sprzęt przeszedł test, nie warunki komfortowej pracy przez lata, więc przy własnej wadze rzędu 100 kg szuka się deklaracji o dobre dwadzieścia kilogramów wyższej. Wzrost rozstrzyga o długości pasa: im dłuższe nogi, tym dłuższy krok, a za krótka powierzchnia biegowa wymusza jego skracanie i psuje technikę. Nachylenie ani liczba programów tego nie nadrobią.

Miejsce dzieli kupujących na trzy dość różne ekonomie zakupu: blok, dom i garaż. W bloku priorytetem jest amortyzacja i raczej niska prędkość maksymalna, bo każdy decybel ponad normę to potencjalny konflikt z sąsiadem; w domu ograniczenie znika i można iść w mocniejszy napęd. Garaż ma własny problem, o którym mało kto myśli w sklepie: elektronika bieżni źle znosi mróz, a nieogrzewane pomieszczenie zimą schodzi poniżej zera.

Budżet wypada dopiero czwarty i wygląda mniej więcej tak: trucht zaczyna się w okolicach 1 500 zł, bieg wymaga mniej więcej tysiąca więcej, interwały jeszcze tysiąca ponad to. Poniżej właściwego progu masz dwie opcje — przyjąć ograniczenia świadomie, czyli mniej godzin tygodniowo i niższe tempo, albo kupić sprzęt, który rozsypie się w kwartał. Do kwoty dolicz jeszcze matę antywibracyjną i smar silikonowy, bo oba są obowiązkowe od pierwszego dnia.

Co zostaje po zakupie, sprawdza się zanim klikniesz zamówienie. Długość ochrony na ramę różnicuje oferty, w odróżnieniu od ustawowego minimum jednakowego u wszystkich. Jeśli planujesz korzystać z aplikacji, policz jej koszt miesięczny — potrafi w rok dorównać różnicy między modelami. Zostaje jeszcze serwis: polskie marki mają zwykle szybszy dostęp do części niż sprzęt sprowadzany zza oceanu, i przy naprawie pogwarancyjnej robi to nieco większą różnicę, niż wydaje się przy zamówieniu.

Na koniec rzecz o terminie zakupu. Popyt na bieżnie rośnie od października do lutego i wtedy ceny są sztywne, natomiast wakacje to dołek — magazyny pełne, sezon daleko, dystrybutorzy schodzą z ceny. Różnica między zakupem lipcowym a grudniowym bywa dwucyfrowa procentowo. Kupując wiosną, płacisz katalog, bo nikt w kwietniu nie musi robić miejsca w magazynie.

Top modele bieżni do domu w czterech segmentach cenowych

Po jednym modelu na próg, wybranym nie za to, że jest najlepszy, tylko za to, co tłumaczy o swojej półce. Pełne zestawienie dziesięciu konstrukcji z cenami znajdziesz w rankingu bieżni domowych, bo tamten tekst odpowiada na pytanie, co kupić. Ten mówi, jak wybierać.

Budżet do 2 000 zł — trucht i spacer

Zipro Pacto streszcza cały próg jedną liczbą: pas 124,5 × 44,5 cm. Producent deklaruje przy tym 16 km/h, czyli tempo, którego na tak krótkiej taśmie nie wykorzysta nikt powyżej 175 cm wzrostu. Poniżej dwóch tysięcy kupujesz sprzęt do marszu i truchtu. Prędkość maksymalna jest tu raczej ambicją karty produktu niż zaproszeniem do biegu.

Mid-range 2 000–3 500 zł — bieg amatorski

Urbogym V720S Sprawdź cenę → jest tu za to, że producent podaje moc stałą obok szczytowej: 3,0 KM przy nagłówkowych 6,0. Deklaracja jak na tę cenę wręcz optymistyczna i nikt jej nie weryfikuje. Samo rozbicie daje Ci jednak co porównywać. Pas 135 × 48 cm i automatyczne nachylenie 0–15 to rzeczy, których na niższej półce nie znajdziesz.

Premium 3 500–5 500 zł — biegacz regularny

Hertz Run Master 8.0 Sprawdź cenę → pokazuje półkę, na której pas przestaje być kompromisem: 145 × 55 cm mieści krok biegacza mierzącego 190 cm, a piętnaście poziomów elektrycznego nachylenia obsługuje interwał bez schodzenia z taśmy. Cena od 3 741 zł wyznacza dolną granicę tej klasy. Niżej takiej taśmy nie kupisz.

High-end 5 500+ zł — sprint i interwały

NordicTrack Commercial 1250 zajmuje ten slot, bo deklaruje 3,6 CHP mocy stałej wprost, bez chowania się za wartością szczytową. Nachylenie schodzi do −3 procent, co na tej półce spotyka się raczej rzadko. Subskrypcja iFit idzie w pakiecie na rok; potem trzeba ją odnawiać, żeby część funkcji nadal działała. Sprawdź cenę NordicTrack Commercial 1250 →

Tego slotu nie obsadza natomiast ProForm Carbon Pro 2000, choć parametrami by mógł. Nie kupuj go — we wrześniu 2026 pięć sklepów z dystrybucją tego modelu pokazuje „brak w magazynie”, a cena katalogowa poszła z 5 999 na 8 999 zł. Tak wygląda model wygaszany: papier zostaje atrakcyjny, dostępność znika, a Ty czekasz na dostawę, która nie przyjdzie. Niestety, karty produktowe żyją w sklepach znacznie dłużej niż same maszyny. Szkoda, bo przy 3,0 CHP i pasie 152 × 51 cm była to jedna z uczciwiej opisanych konstrukcji na polskim rynku.

Co dokupić — mata antywibracyjna, smar, podkładka

Mata antywibracyjna nie jest akcesorium. W bloku to warunek, na jakim w ogóle będziesz mógł z bieżni korzystać, bo pracuje na dwa fronty naraz: chroni panele przed wgnieceniem przez pięćdziesiąt czy osiemdziesiąt kilogramów konstrukcji i odcina drgania idące w strop. Sensowna ma minimum 8 mm gęstej gumy SBR albo NBR i wystaje poza obrys sprzętu z każdej strony. Kosztuje około 149 zł w pełnym wymiarze. Cienka mata fitness za osiemdziesiąt złotych ochroni podłogę i na tym skończy, bo wibracji nie tłumi wcale, co szerzej rozkłada przewodnik o cichych walking padach.

Drugi zakup to smar silikonowy, wydatek trochę symboliczny przy tym, co ratuje. Butelka wystarcza na rok, a smarować trzeba co 50–80 godzin treningu, w zależności od instrukcji. Zaniedbanie tego nie kończy się skrzypieniem. Pas przestaje sunąć równo po desce, silnik ciągnie więcej prądu, żeby utrzymać tempo, i grzeje się zbyt mocno. Po dwóch sezonach do wymiany idzie i taśma, i płyta biegowa. Insportline dorzuca olej do wielu swoich modeli, więc jeśli kupujesz inną markę, dołóż buteleczkę do koszyka od razu.

Trzecia rzecz jest drobna i prawie nikt o niej nie myśli przed pierwszym treningiem. Uchwyt na tablet ma dziś niemal każdy panel, tylko że przy dwunastce tablet zaczyna po nim wędrować. Silikonowa mata kuchenna za kilkanaście złotych trzyma go w miejscu lepiej niż jakikolwiek firmowy dodatek. Tyle wystarczy.

Częste błędy zakupowe bieżni domowej

Najdroższy błąd popełnia się jeszcze przed wejściem do sklepu: porównując moc szczytową jednego modelu z mocą ciągłą drugiego. Bieżnia z nagłówkiem „6 HP” za 2 700 zł i bieżnia z deklaracją „2,5 KM” za 2 800 zł wyglądają na dwie zupełnie różne klasy sprzętu. W praktyce druga marka po prostu podała uczciwszą liczbę. Jeśli producent nie rozbija mocy na szczytową i stałą, potraktuj cenę i klasę urządzenia jako lepszy wskaźnik niż cokolwiek z nagłówka.

Drugi błąd dotyczy pasa i bywa nieodwracalny, bo taśmy nie da się dokupić dłuższej. Osoba mierząca 185 cm na pasie 120 cm ląduje stopą na samym końcu taśmy, a ryzyko zejścia poza nią rośnie z każdym kilometrem na godzinę. Minimum biegowe to 130 × 45 cm. Wysoki biegacz potrzebuje jednak czegoś dłuższego i szerszego, a wymiar sprawdza się w tabeli technicznej, nigdy w nagłówku oferty.

Trzeci błąd kosztuje najmniej, a potrafi zakończyć całą przygodę. Bieżnia postawiona w bloku bezpośrednio na panelach nie jest problemem akustycznym do przemyślenia później, bo konflikt z mieszkaniem niżej całkiem rzadko zatrzymuje się na rozmowie na klatce. Na forum bieganie.pl znajdziesz wątki użytkowników, którzy sprzedali sprzęt właśnie z tego powodu. Mata idzie do koszyka razem z bieżnią, nie po pierwszej awanturze, a resztę decyzji akustycznych — piętro, porę treningu, typ amortyzacji — rozkłada poradnik o bieżni w bloku.

Czwarty błąd to kupowanie sprzętu pod wyobrażenie o sobie, a nie pod własny kalendarz. Bieżnia za 6 000 zł używana pół godziny raz w tygodniu kosztuje w pierwszym roku jakieś 11 zł za każdy trening — na konstrukcji za jedną trzecią tej ceny wychodzi ponad dwa razy taniej. Wyższa półka jest wtedy zakładem, nie inwestycją, a odblokowuje ją dopiero półroczny nawyk regularnych sesji.

Piąty błąd bierze się stąd, że nośność czyta się jak obietnicę komfortu. Deklarowane 150 kg opisuje chodzenie, więc pod biegaczem trzeba od tej liczby odjąć 15–20 kg, zanim sprawdzisz, czy się w niej mieścisz. Hop-sport przy HS-1000LB Wind podaje właśnie tyle, a cięższi użytkownicy zgłaszają w opiniach Allegro wzmożone drgania. Liczba nie jest zmyślona. Rama po prostu pracuje wtedy na granicy, a przy niższych deklaracjach bezpieczny pułap schodzi odpowiednio niżej. Powyżej zaczyna się przyspieszone zużycie silnika, którego na gwarancji nikt Ci nie uzna.

Najczęściej zadawane pytania o bieżnie do domu

Jaką bieżnię kupić do mieszkania w bloku?

Taką z rozbudowaną amortyzacją, ograniczoną prędkością i koniecznie na macie. Amortyzacja dual-spring albo hybrydowa — Insportline łączy Shock Absorbing System z Silent Blockiem, Urbogym V850S pracuje na sprężynach — zbiera energię lądowania, zanim trafi ona w strop. Tempo raczej truchtowe niż sprinterskie, bo im szybszy bieg, tym mocniejsze lądowanie i głośniej u sąsiada z dołu. Mata antywibracyjna minimum 8 mm nie jest tu dodatkiem, tylko częścią konstrukcji. Jeśli ważysz powyżej 85 kg i mieszkasz nad kimś, uczciwsza odpowiedź brzmi: rozważ walking pad do 6 km/h zamiast bieżni biegowej. Cichszy z natury, bo nie ma w nim fazy lotu.

Czy lepsza bieżnia czy walking pad?

Rozstrzyga jedno pytanie: czy zamierzasz biegać. Przy 8–13 km/h trzy razy w tygodniu pełna bieżnia nie ma alternatywy, bo walking pad kończy się tam, gdzie zaczyna się bieg. Jeśli natomiast chodzi o dorobienie 8 000 kroków dziennie przy biurku w tempie 4–5 km/h, walking pad wygrywa w każdym wymiarze naraz — jest cichszy, mniejszy i tańszy. Siedem wymiarów tej decyzji rozpisuje osobny tekst o walking padzie kontra bieżni.

Ile kosztuje sensowna bieżnia do domu w 2026?

Od 1 500 zł, ale wyłącznie do marszu i truchtu — w tym miejscu stoją Zipro Pacto i Hop-sport HS-1000LB Wind. Bieg amatorski trzy razy w tygodniu przesuwa próg do 2 500 zł, czyli w okolice Urbogyma V720S i Domyosa Run 500. Interwały powyżej 18 km/h zaczynają się dopiero od 3 700 zł, gdzie stoi Hertz Run Master 8.0. Wyżej płacisz już głównie za ekosystem iFit i jego abonament, a nie za konstrukcję pod nogami — to sensowne dla kogoś, kto biega pięć czy sześć razy w tygodniu po godzinie, a dla reszty jest dość kosztownym dodatkiem. Ceny na wrzesień 2026.

Czy bieżnia magnetyczna jest dobra do biegania?

Nie. Bieżnia magnetyczna, jak Insportline Excel Run, jest odmianą mechanicznej: pas napędzasz własnym chodem, a magnes tylko dokłada opór. Przy przejściu z marszu w bieg siła potrzebna do rozpędzenia taśmy rośnie nieproporcjonalnie, więc praktyczny zakres kończy się na lekkim truchcie. To wybór dla kogoś, kto świadomie płaci mniej i przyjmuje ograniczenie. Do regularnego biegania się nie nadaje.

Jak długo wytrzymuje silnik bieżni domowej?

Typowo 5–8 lat, o ile trzymasz się tego, co opisuje klasa HC, czyli mniej więcej godziny dziennie. Przy pięciu czy sześciu treningach w tygodniu po godzinie ten sam silnik schodzi do 3–5 lat, bo pracuje dłużej i cieplej, niż przewidywał go producent. Silniki bezszczotkowe wytrzymują dłużej od klasycznych DC, ponieważ nie mają szczotek węglowych, czyli części, która zużywa się jako pierwsza. Najwięcej zależy jednak od trzech rzeczy zupełnie niezwiązanych z konstrukcją: regularnego smarowania pasa, nieprzekraczania deklarowanego udźwigu i niewydłużania sesji ponad to, na co sprzęt został zaprojektowany.

Co to znaczy klasa HC?

Home Class — kategoria z normy EN ISO 20957, w której producent deklaruje pracę przy obciążeniu domowym do około godziny dziennie. Wyżej leżą H, czyli wzmocniony wariant domowy o dość nieostrej granicy, dalej S dla studia z limitem trzech godzin i I dla sprzętu komercyjnego pracującego w trybie ciągłym. W praktyce wybór między klasami dotyczy niewielu kupujących, bo wszystkie bieżnie do 4 000 zł na polskim rynku to HC. Dla biegacza amatora trzy czy cztery razy w tygodniu ta klasa w zupełności wystarcza.

Czy mogę używać aplikacji Zwift na każdej bieżni z Bluetoothem?

Nie, i to niezależnie od modelu. Zwift potrzebuje przy bieżni footpoda, czyli osobnego czujnika mocowanego do buta — Bluetooth samej bieżni nie przekazuje danych, których aplikacja oczekuje. Do abonamentu około 70 zł miesięcznie dochodzi więc sprzęt, a ten po wycofaniu firmowego RunPoda kosztuje dziś wyraźnie więcej niż sama subskrypcja. Bez tego wydatku zostają aplikacje działające z natywnym Bluetoothem: FitShow, który w polskiej średniej półce jest praktycznie standardem i ma darmowy wariant podstawowy, Kinomap w abonamencie rzędu 30–50 zł miesięcznie oraz iFit przy NordicTracku i ProFormie, zwykle z pierwszym rokiem gratis przy zakupie.

Bieżnia mechaniczna czy elektryczna?

Elektryczna, dla zdecydowanej większości kupujących. Mechaniczna kusi ceną od 600 zł, obywa się bez gniazdka i pracuje ciszej, ale płaci się za to trzema ograniczeniami naraz: praktyczny sufit prędkości wypada na truchcie, napęd jest nierówny, bo zależy od Twojego własnego tempa, a programów treningowych nie ma wcale. Sens ma jako sprzęt rehabilitacyjny albo do okazjonalnego marszu. Do regularnego treningu raczej nie.

Jaka nośność bieżni przy wadze 90 kg?

Minimum 110 kg do marszu i truchtu, minimum 130 kg, jeśli zamierzasz biegać regularnie. Różnica bierze się stąd, że od deklaracji z karty produktu odejmujemy 15–20 kg zapasu — liczba producenta opisuje bowiem sprzęt nowy i scenariusz najłagodniejszy z możliwych. Po tym odjęciu przy 90 kg spokojnie mieszczą się Zipro Pacto i oba Domyosy. Jeśli natomiast biegasz powyżej 12 km/h albo częściej niż trzy razy w tygodniu, celuj od razu w 150 kg deklarowanych, czyli Hop-sport HS-1000LB Wind, Urbogym V720S lub Hertz Run Master 6.0.

Jaka bieżnia do biegania w domu dla osoby 190 cm wzrostu?

Decyduje długość pasa, nie nośność. Przy 190 cm wzrostu krok biegowy potrzebuje minimum 140 cm taśmy, a komfortowo zaczyna się od 145 cm — poniżej tej granicy zaczynasz nieświadomie skracać krok, żeby nie zejść z pasa. Pas 145 cm i dłuższy mają Urbogym V850S, Hertz Run Master 8.0 i NordicTrack Commercial 1250. Równo 140 cm, czyli minimum bez zapasu, mają Hertz Run Master 6.0 i Reebok Jet 200. Niestety poniżej 3 000 zł dominują pasy 120–135 cm i przy tym wzroście po prostu odpadają, niezależnie od reszty specyfikacji.

Ile miejsca zajmuje złożona bieżnia?

To zależy od mechanizmu składania i różnica bywa dramatyczna. Konstrukcje kompaktowe kładą się płasko: Domyos Run 100 kompaktowa ma po złożeniu 38 cm grubości przy 152 cm długości, Insportline inCondi T20i schodzi do 33 cm przy 150 cm. Bieżnie biegowe składają się inaczej, bo podnoszą platformę do pionu — zajmują wtedy mniej podłogi, ale rosną w górę. Hertz Run Master 8.0 mierzy tak złożony 145 cm wysokości, NordicTrack Commercial 1250 aż 175 cm. Sprawdzaj więc wysokość, nie tylko rzut poziomy.

Czy bieżnię trzeba smarować i jak często?

Trzeba, i jest to najczęściej pomijana czynność serwisowa w całej kategorii. Smar silikonowy aplikuje się pod pas, na płytę biegową. Interwały producenci podają rozbieżnie: Domyos przy modelu Run 100 kompaktowa wskazuje 200 godzin pracy, inne marki zwykle 50–80 godzin. Przy trzech treningach po 40 minut tygodniowo bardziej ostrożny próg wypada mniej więcej po pół roku, ten łagodniejszy dopiero po dwóch latach. Zaniedbanie kosztuje sporo: opór pasa rośnie, pobór prądu za nim, a przegrzany silnik jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych awarii. Butelka smaru kosztuje 30–50 zł.

Jaka bieżnia do 2000 zł ma sens?

Wyłącznie taka do marszu i truchtu — biegania w tym progu nie kupisz i lepiej przyjąć to przed zakupem niż po. Zostają trzy pozycje: Hop-sport HS-1000LB Wind z 150 kg nośności i manualnym nachyleniem, Zipro Pacto z prędkością do 16 km/h przy pasie 124,5 cm oraz Domyos Run 100 kompaktowa z pasem 120 × 45 cm i możliwością zwrotu w sklepie stacjonarnym. Każda z nich ma inny mocny punkt, więc wybór zależy od tego, co Cię najbardziej uwiera. Pełne zestawienie tego progu wraz z cenami zbiera wpis o kategorii bieżnia do 2000 zł.

Ile kosztuje serwis bieżni domowej po gwarancji?

Najdroższa jest wymiana pasa i płyty biegowej, a stawek nikt nie publikuje. Domyos podaje przy modelu Run 100 kompaktowa wymianę pasa co 500 godzin pracy lub 3 000 km, a płyty co 700 godzin lub 4 200 km — to jednak interwały serwisowe, nie cenniki. Konkretne kwoty różnią się między markami i miastami na tyle, że podawanie tu jakiejkolwiek liczby byłoby zgadywaniem. Ważniejsze pytanie brzmi zresztą inaczej: czy części zamienne do tej marki w ogóle są w polskiej dystrybucji. Przy niszowych producentach bywa to większy problem niż sama cena naprawy.

Podsumowanie — czego nie warto gonić

Najłatwiej przepłacić za moc silnika, bo to liczba wyeksponowana w każdej ofercie i najbardziej efektowna. Tyle że producenci podają ją niespójnie — jedni rozdzielają moc szczytową od stałej, inni wpisują jedną wartość bez etykiety — więc porównywanie ofert po samej mocy jest ćwiczeniem pozornym. W praktyce o mocy ciągłej więcej mówi półka cenowa niż deklaracja producenta. Podobnie kończy się gonienie za prędkością maksymalną i najwyższym stopniem nachylenia: obie liczby brzmią imponująco, obie są papierowe, jeśli silnik nie ma ich czym obsłużyć.

Wybór rozstrzygają natomiast dwa parametry z dołu karty produktu. Długość pasa decyduje, czy zmieścisz w nim swój krok, a nośność po odjęciu 15–20 kg zapasu — czy rama wytrzyma Twoje tempo przez kilka lat, a nie kilka miesięcy. Te dwie liczby eliminują modele znacznie skuteczniej niż moc. Reszta karty produktu opisuje wygodę.

Z tym filtrem decyzja robi się dość prosta. Chodzisz 8 000 kroków dziennie przy biurku — kup walking pad, nie bieżnię. Truchtasz trzy razy w tygodniu — Zipro Pacto, Hop-sport HS-1000LB Wind albo Domyos Run 500. Biegasz regularnie 10–13 km/h — Urbogym V720S lub Hertz Run Master 7.0. Robisz interwały — od Hertza Run Master 8.0 wzwyż. W każdym z tych scenariuszy dochodzi jeszcze mata antywibracyjna i smar silikonowy, bez wyjątku i bez dyskusji. To akurat najtańsza część zakupu, a decyduje o tym, jak długo pożyje reszta.

O autorze

Redakcja Fitrankingi.pl to mały zespół praktyków sportu domowego z Polski. Kamil — autor większości tekstów cardio — od trzech lat chodzi 10 000 kroków dziennie na walking padzie i biega okazjonalnie na bieżniach znajomych, których wybór konsultował. Bieżni testowanej osobiście w domu nie ma — dlatego ten tekst opiera się na specyfikacjach producentów, agregacji opinii z Allegro, Ceneo i forów bieganie.pl/sfd.pl oraz analizie kart technicznych. Wszystkie liczby i parametry są zlokalizowane w bazie faktów redakcji albo w cytowanych URL-ach. Marketing producentów rozbrajamy, a nie powielamy — to nasza zasada redakcyjna.

Podobne wpisy