Row of treadmills and exercise machines in a well-lit modern gym setting.

Ranking bieżni domowych 2026 — 10 modeli w czterech segmentach

Większość rankingów bieżni domowych w polskim internecie prowadzą sklepy. To nie zarzut, tylko fakt, który zmienia sposób czytania takiej listy: zestawienie u dystrybutora obejmuje asortyment tego dystrybutora, a nie cały rynek. Drugi problem jest poważniejszy i dotyczy też zestawień redakcyjnych. Producenci podają moc silnika w wartościach, których nie oznaczają: raz to szczyt, raz moc stała, najczęściej nie wiadomo. Kolejne listy powielają te liczby bez komentarza. Efekt: „6 KM” przy modelu za 2 400 zł i „2 570 W” przy modelu za 3 700 zł wyglądają jak dwa punkty jednej skali. Nie są.

Ten ranking bieżni domowych porządkuje dziesięć modeli według progów cenowych i profilu użytkownika. Przy każdym pada zdanie, którego nie ma w opisach sklepowych: dla kogo ten sprzęt nie jest. Żadna z bieżni nie była testowana fizycznie. Parametry pochodzą z kart producentów i ofert polskich dystrybutorów. Szersze omówienie kategorii daje pełny przewodnik po bieżniach do domu.

Jak powstał ten ranking — kryteria i czego w nim nie ma

Kolejność ustala sześć kryteriów. Moc silnika, ale tylko tam, gdzie producent określa, czy chodzi o wartość ciągłą, czy szczytową. Do tego wymiary pasa, nośność liczona z marginesem, typ amortyzacji, mechanizm składania i cena rynkowa z września 2026. Grupowanie idzie po progach cenowych, bo budżet jest w praktyce pierwszym filtrem.

Trzy zastrzeżenia. Pierwsze: żadna z tych bieżni nie została uruchomiona w redakcji. Dane pochodzą od producentów i sklepów, opinie użytkowników z Allegro, Ceneo i forów biegowych. Drugie: ceny sprzętu cardio zmieniają się sezonowo, a szczyt promocji przypada między październikiem a lutym. Podane widełki to stan we wrześniu 2026. Za dwa miesiące mogą wyglądać inaczej, a dwie z nich, obie Urbogymów, mają na stronie producenta licznik odliczający koniec promocji. Trzecie: parametry, których producent nie publikuje, są oznaczone wprost jako niepodane. Żadna liczba nie jest tu zgadywana.

W zestawieniu nie ma walking padów. To wycięcie świadome. Rankingi sklepowe mieszają obie kategorie notorycznie. A różnią się one prędkością maksymalną, konstrukcją, brakiem poręczy i przeznaczeniem. Bieżnia rozpędzona do 20 km/h nie konkuruje z matą do chodzenia przy biurku, która wyciąga 6 km/h. Walking pady to osobna kategoria z własnymi kryteriami doboru, a pełną listę modeli zawiera ranking walking padów. Nie ma tu też bieżni mechanicznych ani magnetycznych, czyli bezsilnikowych. To inna klasa sprzętu, w której pas napędza sam użytkownik.

Ranking bieżni domowych w skrócie — tabela dziesięciu modeli

Tabela zbiera wszystkie dziesięć modeli w jednym miejscu. Ceny to widełki rynkowe ze stanu we wrześniu 2026. Wartość „nie podaje” znaczy tyle, że producent nie publikuje parametru na karcie produktu. Nie że parametr jest zły. Tam, gdzie funkcji po prostu nie ma, jest napisane „brak”.

ModelCena (IX 2026)Pr. maxPas (cm)NośnośćNachylenieSkładanieDla kogo
Hop-sport HS-1000LB Wind1 338–1 999 zł14 km/h120 × 43150 kg3 stopnie, manualnetakmarsz i trucht, cięższy użytkownik przy niskim budżecie
Zipro Pacto1 299–1 699 zł16 km/h124,5 × 44,5130 kgbraktaktrucht, wzrost do 180 cm, aplikacja w niskiej cenie
Domyos Run 100 kompaktowa1 999 zł14 km/h120 × 45130 kg3%, manualnetak (38 cm)marsz i trucht, mała powierzchnia, zakup ze zwrotem w sklepie
Urbogym V720S2 399–2 700 zł20 km/h135 × 48150 kg0–15, automatycznetak (gas shock)bieg amatorski, wzrost 170–185 cm, jawna moc stała 3,0 KM
Domyos Run 500 E-connected2 879–3 499 zł16 km/h130 × 45130 kg0–10%, elektrycznetaktrucht i bieg amatorski w ekosystemie Decathlonu
Hertz Fitness Run Master 6.02 900–3 600 zł20 km/h140 × 51150 kg18 poziomów, elektrycznetakbieg amatorski, wzrost powyżej 185 cm
Urbogym V850S3 500 zł (reg. 4 000 zł)20 km/h145 × 58150 kg15 poziomów, automatycznetaknajszerszy pas, biegacz regularny, wzrost 190+ cm
Hertz Fitness Run Master 8.03 741–3 800 zł22 km/h145 × 55150 kg15 poziomów, automatycznetakinterwały, wysoki użytkownik powyżej 100 kg
Reebok Jet 2003 800–4 500 zł18 km/h140 × 46120 kg0–15%tak (90% zmontowana)bieg amatorski bez montażu i bez subskrypcji
NordicTrack Commercial 12508 999 zł20 km/h152 × 56181 kg−3…+12%, elektrycznetakjawne 3,6 CHP, decline i ekosystem iFit

Jednej kolumny w tabeli brakuje: mocy silnika. To celowe, a powód wyjaśnia sekcja niżej.

Peak HP a CHP — dlaczego „6 KM” nie znaczy tego, co sugeruje

CHP (continuous horsepower), czyli moc ciągła, to wartość, którą silnik utrzyma przez cały trening. Mechanikę tego rozróżnienia tłumaczy poradnik NordicTrack o mocy silnika bieżni. Peak HP to co innego: wartość chwilowa, z rozruchu albo gwałtownego przyspieszenia. Bywa dwu- do trzykrotnie wyższa od ciągłej. Producenci sprzętu domowego w Polsce eksponują w nagłówkach niemal wyłącznie peak, bo liczba wygląda lepiej. Zestawianie peak jednego modelu z peak drugiego nic nie daje, dopóki nie wiadomo, jak każdy z nich zmierzono.

Progi, które realnie coś mówią, dotyczą mocy ciągłej. Rekomendacje branżowe układają się tak: 1,5 CHP wystarcza do chodzenia do 6 km/h, trucht w tempie 8–10 km/h zaczyna się od 2,0 CHP. Bieg 10–13 km/h wymaga minimum 2,5 CHP. Powyżej 16 km/h albo przy użytkowniku ważącym ponad 100 kg mowa już o 3,0 CHP i więcej. To wartości orientacyjne, przyjęte w branży. Nie norma i nie wynik pomiaru.

Jak to wygląda w tym zestawieniu? Lepiej, niż sugeruje potoczna opinia, że „w Polsce nikt nie podaje mocy ciągłej”. Trzy modele z dziesięciu podają wartość ciągłą wprost. NordicTrack Commercial 1250 deklaruje 3,6 CHP. Urbogym przy modelu V720S eksponuje w nagłówku 6,0 KM mocy maksymalnej, ale w specyfikacji podaje też moc stałą: 3,0 KM. Przy V850S jest to odpowiednio 6,0 KM maksymalnej i 3,5 KM stałej. Pozostałe siedem modeli podaje jedną liczbę bez oznaczenia, czym ona jest.

Deklaracja to jednak nie pomiar. 3,0 KM mocy stałej w bieżni za 2 400 zł wygląda optymistycznie jak na tę półkę. NordicTrack deklaruje 3,6 CHP, czyli tylko nieco więcej, i kosztuje przy tym blisko cztery razy tyle. Nikt tych deklaracji niezależnie nie weryfikuje, a metodyki pomiaru producent nie publikuje. Wniosek nie brzmi więc „Urbogym kłamie”. Brzmi tak: podana wartość daje się porównać i to już więcej niż u konkurencji. Ale samą liczbę czytaj z rezerwą, zwłaszcza gdy odbiega od segmentu cenowego.

Wniosek dla kupującego jest krótszy niż cała ta sekcja. Porównujesz dwa modele w podobnej cenie, a jeden chwali się liczbą dwa razy wyższą? To prawie na pewno nie różnica w silniku. To różnica w sposobie podania parametru. Więcej powiedzą wymiary pasa, nośność i typ amortyzacji, bo tych wartości nie da się tak łatwo naciągnąć.

Segment do 2 000 zł — spacer i trucht

To najliczniejszy segment na polskim rynku i najczęściej opisywany nieuczciwie. Modele z tego progu sprzedaje się jako „do biegania”, choć realnie obsługują marsz i trucht. Jeśli Twoim celem jest 30–40 minut spaceru dziennie albo lekki trucht kilka razy w tygodniu, ten przedział wystarczy z zapasem.

Hop-sport HS-1000LB Wind — 150 kg nośności przy budżetowej cenie

150 kg nośności za mniej niż 2 000 zł to w tym progu ewenement. Pozostałe budżetowe modele zatrzymują się na 130 kg. Cena chodzi w widełkach 1 338–1 999 zł: 1 998 zł na stronie producenta, taniej na Ceneo i Allegro. Prędkość sięga 14 km/h, do tego 12 programów treningowych, Bluetooth i obsługa aplikacji.

Dwa ograniczenia trzeba znać przed zakupem. Nachylenie jest trzystopniowe i manualne: zmiana wymaga zatrzymania bieżni i przestawienia nóg ramy. Trening z narastającym podbiegiem odpada. Pas ma 120 × 43 cm, czyli wymiar marszowo-truchtowy, więc przy wzroście powyżej 180 cm będzie po prostu za krótki. Osobna sprawa to moc. Oficjalna karta produktu podaje 2,0 HP, a wartość 2,5 HP krąży w materiałach wtórnych i części ofert sklepowych. Żadnej z tych liczb nikt nie oznaczył jako mocy ciągłej.

W opiniach sprzedażowych wracają sygnały o wzmożonych wibracjach przy cięższych użytkownikach. Przy jakiej wadze deklarowane 150 kg przestaje być komfortowe, producent nie podaje. To wartość konstrukcyjna, nie gwarancja komfortu.

Dla kogo NIE: dla biegacza trenującego regularnie powyżej godziny dziennie i dla użytkownika powyżej 180 cm wzrostu. Odpada też, jeśli chcesz zmieniać nachylenie w trakcie treningu.

Sprawdź cenę Hop-sport HS-1000LB Wind →

Zipro Pacto — 16 km/h i Bluetooth za najmniej

Najtańszy model w zestawieniu, który przekracza próg 14 km/h. Cena rozstrzela się mocno zależnie od kanału. Na stronie producenta 1 699 zł, w ofertach Allegro i Morele 1 299–1 599 zł. Prędkość do 16 km/h, pas 124,5 × 44,5 cm, nośność 130 kg, amortyzacja Comfort+ Protect z ośmioma elastomerami. Do tego 12 programów, czujniki pulsu w uchwytach i obsługa aplikacji FitShow oraz iConsole+ przez Bluetooth. Wymiary robocze: 150 × 76 × 108 cm.

Ogranicza pas. 44,5 cm szerokości mieści się w normie dla truchtu, ale przy biegu powyżej 12 km/h margines na boki robi się cienki. Przy wzroście powyżej 180 cm długość 124,5 cm zaczyna wymuszać skracanie kroku. Regulacji nachylenia nie ma w ogóle. To nie luka w danych, tylko potwierdzony brak funkcji w konstrukcji Flat Fold. Sama amortyzacja pozostaje deklaracją marketingową, bo producent nie publikuje ani pomiaru w decybelach, ani wartości tłumienia.

Dla kogo NIE: dla użytkownika powyżej 180 cm wzrostu, dla planujących trening z podbiegami i dla sprinterów. Deklarowane 16 km/h da się osiągnąć, ale nie na pasie tej długości.

Sprawdź cenę Zipro Pacto →

Domyos Run 100 kompaktowa — zwrot w sklepie stacjonarnym jako przewaga

38 cm wysokości po złożeniu, 152 × 76 cm powierzchni, 47 kg masy. Tu słowo „kompaktowa” nie jest ozdobnikiem z opisu: jedna osoba przesunie ten sprzęt bez pomocy. Cena 1 999 zł w Decathlonie, prędkość do 14 km/h, pas 120 × 45 cm, maksymalna waga użytkownika 130 kg, nachylenie manualne do 3%. Panel oferuje 30 programów przygotowanych przez trenerów marki.

Najmocniejszy argument nie stoi w specyfikacji. Sieć stacjonarna oznacza zwrot w sklepie zamiast odsyłania 47-kilogramowej paczki kurierem, a przy tej wadze to realna różnica w ryzyku zakupu. Mocy silnika dla wariantu kompaktowego producent nie podaje wcale. Wartości krążące w wyszukiwarce dotyczą modelu Run 100E i tej wersji nie opisują. Harmonogram serwisu producent deklaruje tak: smarowanie co 200 godzin pracy, wymiana pasa co 500 godzin lub 3 000 km.

Dla kogo NIE: dla biegacza. 14 km/h przy pasie 120 cm to sprzęt do marszu i truchtu, a manualne 3% nachylenia nie zastąpi elektrycznej regulacji.

Sprawdź cenę Domyos Run 100 →

Czego ten segment nie zrobi? Trzech rzeczy. Nie da elektrycznej regulacji nachylenia w trakcie biegu, bo dwa modele mają regulację manualną, a trzeci nie ma jej wcale. Nie obsłuży wygodnie użytkownika powyżej 180 cm, bo pasy kończą się na 124,5 cm. I nie wytrzyma codziennego biegania po godzinie. Klasa HC to użytek domowy do mniej więcej godziny dziennie. Przy bieganiu pięć razy w tygodniu sensownym progiem jest dopiero segment powyżej 2 500 zł. Cały ten przedział rozkłada na czynniki zestawienie bieżnia do 2000 zł. Jeśli mieszkasz w bloku, sprawdź wcześniej, co decyduje o tym, czy bieżnia w bloku obejdzie się bez konfliktu z sąsiadami.

Segment 2 000–3 500 zł — bieg amatorski

Tutaj zaczyna się bieganie. Powód nie leży w samych silnikach, bo bez zgodnej metodyki pomiaru mocy porównywać ich rzetelnie się nie da. Chodzi o resztę konstrukcji: pasy urosły do 130–140 cm, nośność podskoczyła do 150 kg, a nachylenie stało się elektryczne. Jeśli biegasz trzy, cztery razy w tygodniu po 30–50 minut, to jest Twój przedział, a progi, które musi przekroczyć bieżnia do regularnego biegania w domu, rozpisuje osobny poradnik.

Urbogym V720S — pas 135 × 48 cm i moc stała podana wprost

Automatyczne nachylenie 0–15 stopni za 2 398,99 zł u producenta. W progu do 2 000 zł taka regulacja nie występuje w ogóle. Cena regularna to 2 699,98 zł, najniższa z ostatnich 30 dni 2 474 zł (stan we wrześniu 2026, promocja z licznikiem czasowym). Pas 135 × 48 cm mieści biegacza o wzroście 170–185 cm, prędkość sięga 20 km/h, nośność wynosi 150 kg, amortyzacja jest ośmiopunktowa. Składanie na amortyzatorze gazowym daje kontrolowane opadanie platformy zamiast swobodnego upadku.

To jeden z trzech modeli w zestawieniu z jawnie podaną mocą stałą: 3,0 KM obok 6,0 KM maksymalnej. Jak na tę półkę cenową wartość wysoka, więc czytaj ją tak, jak opisuje to sekcja o mocy wyżej. Panel jest za to ubogi. Wyświetlacz LCD i 12 programów, bez ekranu dotykowego i bez ekosystemu treningowego. Za tę cenę uczciwy kompromis.

Dla kogo NIE: dla osób powyżej 185 cm wzrostu, bo pas 135 cm wymusi skrócenie kroku przy szybszym tempie. Odpada też przy oczekiwaniu ekranu dotykowego z treningami wideo.

Sprawdź cenę Urbogym V720S →

Domyos Run 500 E-connected — ekosystem Decathlonu

Pas 130 × 45 cm, nośność 130 kg, silnik 1,25 KM (932 W). Nachylenie elektryczne w zakresie 0–10%, prędkość do 16 km/h, cena 2 879–3 499 zł zależnie od promocji (wrzesień 2026). Konstrukcja składana, łączność z aplikacją E-connected. Deklarowana „zaawansowana amortyzacja” nie ma za to podanego ani typu, ani liczby stref. To jedyny parametr, którego przy tym modelu naprawdę brakuje.

Zestawienie mocy z ceną wygląda tu dziwnie. 1,25 KM to najniższa deklarowana wartość w całym rankingu, niższa niż u modeli o połowę tańszych. Czy ciągła, czy szczytowa, producent nie precyzuje. A przy 1,25 KM ta różnica waży najwięcej: jeśli to szczyt, model obsługuje trucht, nie bieg. Za zakupem przemawia to, czego w tabeli nie widać. Serwis, zwrot w sklepie stacjonarnym i E-connected jako własny ekosystem Decathlonu, bez miesięcznej subskrypcji. Przy sprzęcie ważącym kilkadziesiąt kilogramów i wymagającym okresowego smarowania zaplecze serwisowe bywa ważniejsze niż dwie dodatkowe strefy amortyzacji na papierze.

Dla kogo NIE: dla użytkownika powyżej 110 kg, bo nośność 130 kg wypada tu niżej niż u tańszych konkurentów z 150 kg. Odpada też przy wzroście powyżej 185 cm: 130 cm pasa to minimum dla biegu amatorskiego przy 170–180 cm.

Sprawdź cenę Domyos Run 500 →

Hertz Fitness Run Master 6.0 — pas 140 × 51 cm i ośmiostrefowa amortyzacja

Pas 140 × 51 cm w cenie 2 892,96–3 578,40 zł. Poza tym modelem takie wymiary zaczynają się w zestawieniu dopiero powyżej 3 500 zł. To najlepsza relacja powierzchni do ceny w całym rankingu (karta Ceneo notowała ostatnio 3 099,99 zł, ale bez aktywnych ofert). Prędkość obejmuje zakres 0,8–20 km/h, nośność wynosi 150 kg. Amortyzacja opiera się na ośmiu punktach, po cztery z każdej strony, a nachylenie ma osiemnaście poziomów regulacji elektrycznej.

Tu znika problem, z którym nie radzi sobie V720S: wzrost powyżej 185 cm. Od 140 cm długości pasa zaczyna się komfortowy bieg wysokiego użytkownika, a 51 cm szerokości daje realny margines na boki. Masa własna 84 kg pomaga stabilności i utrudnia przenoszenie. To sprzęt, który ustawia się raz. Silnik ma deklarowane 3,0 KM, ale bez informacji, czy to moc ciągła, czy szczytowa. Urbogym w tej samej cenie rozróżnienie podaje.

Dla kogo NIE: dla osób z ograniczoną przestrzenią i bez pomocy przy wnoszeniu. 84 kg złożonego sprzętu to inna liga niż 47-kilogramowy Domyos.

Sprawdź cenę Hertz Run Master 6.0 →

Segment 3 500–5 500 zł — biegacz regularny

Powyżej 3 500 zł kupuje się dwie rzeczy: zapas w konstrukcji i szerszy pas. Prędkości maksymalne rosną do 22 km/h, a nośność 150 kg staje się standardem, nie wyróżnikiem — z jednym wyjątkiem opisanym niżej. Jeśli biegasz pięć razy w tygodniu albo ważysz ponad 100 kg, ten próg jest sensownym minimum.

Urbogym V850S — najszerszy pas w zestawieniu i automatyczne smarowanie

58 cm szerokości pasa, przy pełnym wymiarze 145 × 58 cm. Najszersza powierzchnia biegowa w całym rankingu; drugi w kolejności Hertz Run Master 8.0 ma 55 cm. Cena w promocji 3 499,99 zł, regularna 3 999,98 zł (stan we wrześniu 2026, promocja z licznikiem czasowym). Prędkość 1–20 km/h ze zmianą co 0,1 km/h, nośność 150 kg. Amortyzację robi układ dual-spring, czyli dwa zestawy sprężyn, a nachylenie ma piętnaście poziomów regulacji automatycznej. Aplikacja to FitShow.

Drugi wyróżnik jest rzadszy: automatyczne smarowanie pasa. Żaden inny model do 4 000 zł w tym zestawieniu go nie ma. A smarowanie bywa najczęściej zaniedbywaną czynnością serwisową przy bieżniach domowych i jego pominięcie kończy się przegrzewaniem silnika oraz pasa. Automatyzacja realnie wydłuża życie sprzętu. Obok tego moc stała 3,5 KM przy 6,0 KM maksymalnej, czyli najwyższa deklarowana wartość ciągła w rankingu.

Dla kogo NIE: dla osób, które planują sprzęt przenosić lub chować regularnie. 98 kg masy własnej to najcięższa konstrukcja w tym progu. Odpada też przy oczekiwaniu ekranu dotykowego z treningami wideo, bo panel pozostaje klasycznym wyświetlaczem z obsługą FitShow.

Sprawdź cenę Urbogym V850S →

Hertz Fitness Run Master 8.0 — 22 km/h i pas 55 × 145 cm

22 km/h to najwyższa prędkość maksymalna w zestawieniu i ona przesądza o klasie tego modelu. Pas mierzy 145 × 55 cm, druga powierzchnia biegowa w rankingu zaraz po Urbogym V850S. Nośność 150 kg, nachylenie w piętnastu poziomach regulacji automatycznej, cena w widełkach 3 741–3 800 zł (Ceneo, Allegro). Producent nie sprzedaje bezpośrednio, bo karta produktu kieruje do sklepów partnerskich. Panel obsługuje 24 programy, trzy profile użytkownika, tryb manualny i program liczony z BMI. Łączność: Bluetooth z obsługą FitShow i Kinomap.

Moc jest tu podręcznikowym przykładem problemu opisanego wyżej. Karta producenta podaje 3,5 KM, w nazwach sklepowych pojawia się 2 570 W, u części sprzedawców 2 610 W. Ciągła czy szczytowa? Nikt nie precyzuje, więc żadnej z tych liczb nie da się z niczym zestawić. Osobna sprawa to nachylenie na najwyższych poziomach, które bywa wartością teoretyczną: przy maksymalnym kącie i cięższym użytkowniku silniki w tym segmencie potrafią zwalniać. Do rachunku dochodzi software. Kinomap kosztuje około 30–50 zł miesięcznie, a integracja ze Zwiftem wymaga czujnika footpod za około 250 zł, bo samo Bluetooth bieżni nie wystarcza.

Dla kogo NIE: dla kupującego, który chce dokładnie wiedzieć, ile silnik utrzyma przy dłuższym biegu. Deklaracje mocy rozjeżdżają się tu między kartą producenta a ofertami sklepów. Odpada też przy ciasnym pomieszczeniu: pas 145 cm oznacza odpowiednio długą ramę.

Sprawdź cenę Hertz Run Master 8.0 →

Reebok Jet 200 — Air Motion Technology i montaż w 90% wykonany

Bieżnia dociera zmontowana w 90%. Przy sprzęcie tej wielkości to kilkanaście minut składania zamiast popołudnia z instrukcją. Cena mieści się w widełkach 3 800–4 500 zł. Allegro notuje 3 799,99 zł, sklepy specjalistyczne około 4 500 zł. Uwaga na nazewnictwo. Nowszy wariant Jet 200+ to inny, droższy model w okolicach 5 000–5 500 zł, a jego ceny krążą po zestawieniach przypisane do zwykłej „dwusetki”. Prędkość do 18 km/h, nachylenie 0–15%, pas 140 × 46 cm, 24 programy. Amortyzację robi Air Motion Technology na poduszkach powietrznych pod platformą.

Tu jest haczyk, i nie ten, którego można się spodziewać po cenie. Nośność wynosi 120 kg. Najniższa w całym zestawieniu, jedyna poniżej progu 150 kg w tym segmencie, niższa niż u modeli za 1 500 zł. Z regułą marginesu daje to komfortową obsługę użytkownika do mniej więcej 100–110 kg. Deklarowane 2,25 HP też wypada niżej niż przy modelach o połowę tańszych. Jeden ze sklepów opisuje tę wartość jako moc ciągłą, choć producent tego nie potwierdza. Rynek nie stosuje rozróżnienia konsekwentnie.

Porównanie z sąsiadami z półki wypada więc mieszanie. Hertz Run Master 8.0 kosztuje mniej i daje szerszy pas oraz o 30 kg wyższą nośność. Urbogym V850S w podobnej cenie dokłada automatyczne smarowanie i 58 cm szerokości. Za Jet 200 przemawiają rzeczy spoza specyfikacji: amortyzacja pneumatyczna, brak kosztu subskrypcji i dostawa sprzętu prawie gotowego do użycia. Nie parametry silnika i nie nośność.

Dla kogo NIE: dla użytkownika powyżej 100 kg. Nośność 120 kg jest w tej cenie trudna do obrony, skoro tańsze modele dają 150 kg.

Sprawdź cenę Reebok Jet 200 →

Segment 5 500 zł i więcej — interwały i wysokie kilometraże

Został tu jeden model i to nie przypadek. Polski rynek bieżni domowych powyżej 5 500 zł jest cienki: dominują w nim marki z ekosystemami subskrypcyjnymi, a dostępność bywa przerywana. Ten próg opłaca się, jeśli pokonujesz na bieżni kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo. Poza tym przypadkiem różnica względem dobrego modelu za 3 500 zł jest mniejsza, niż sugeruje cena.

NordicTrack Commercial 1250 — 3,6 CHP wprost od producenta

Silnik 3,6 CHP: moc ciągła podana wprost i oznaczona właściwym skrótem. Jedyny model w zestawieniu, który używa międzynarodowej nomenklatury CHP zamiast rodzimego „KM stałych”. Merytorycznie stoi wyżej niż oba Urbogymy, formalnie wypada najbardziej jednoznacznie. Pas mierzy 152 × 56 cm, a nośność sięga 181 kg — najwyżej w całym rankingu, o 31 kg ponad drugą wartość w tabeli. Prędkość 0–20 km/h. Nachylenie regulowane elektrycznie w zakresie od −3 do +12%, więc sprzęt schodzi też poniżej poziomu — zjazd w dół angażuje inne partie nóg niż podbieg i w tym zestawieniu więcej takiej funkcji nie ma. Konsola ma dziesięciocalowy ekran, a w cenie jest rok subskrypcji iFit.

Cena to 8 999 zł, obniżone z 9 999 zł, a karta dystrybutora pokazuje status „na stanie”. Ten slot zajmował wcześniej ProForm Carbon Pro 2000, ale w maju 2026 kosztował on 5 999 zł, a we wrześniu 8 999 zł przy statusie „brak w magazynie” w pięciu sklepach naraz. Trzy tysiące różnicy przy zerowej dostępności to wzorzec wygaszanego modelu, więc wypadł z rankingu. Drugi koszt jest odroczony i dotyczy obu. Po pierwszym roku subskrypcja iFit kosztuje przy obecnych stawkach około 150 zł miesięcznie, a bez niej część funkcji panelu przestaje działać. Przez trzy lata uzbiera się ponad 3 500 zł ponad cenę sprzętu.

Dla kogo NIE: dla kogoś, kto nie zamierza opłacać subskrypcji. Wtedy dopłata idzie za ekran i ekosystem, których nie użyje.

Sprawdź cenę NordicTrack Commercial 1250 →

Który model do której sytuacji — skrót decyzyjny

Sześć najczęstszych sytuacji zakupowych, po jednym zdaniu na każdą.

  • Mieszkanie w bloku, trening rano: Domyos Run 100 kompaktowa albo Zipro Pacto, w obu przypadkach z matą antywibracyjną i przy założeniu, że to marsz lub trucht, nie sprint.
  • Użytkownik powyżej 100 kg: Hertz Run Master 8.0 lub Urbogym V850S. Nośność 150 kg z regułą marginesu daje komfort do mniej więcej 130 kg. Reebok Jet 200 odpada mimo wyższej ceny — 120 kg deklarowanej nośności to za mało.
  • Wzrost 190 cm: Urbogym V850S z pasem 145 × 58 cm, Hertz Run Master 8.0 ze 145 × 55 cm albo NordicTrack Commercial 1250 ze 152 × 56 cm. Poniżej 140 cm pasa bieganie przy tym wzroście robi się niewygodne.
  • Budżet sztywno 1 500 zł: Zipro Pacto lub Hop-sport HS-1000LB Wind w promocji, z akceptacją, że to sprzęt do marszu i truchtu.
  • Przygotowanie do półmaratonu: NordicTrack Commercial 1250 z jawnymi 3,6 CHP i pasem 152 cm, a jako tańsza alternatywa Urbogym V850S z deklarowaną mocą stałą 3,5 KM.
  • Wyłącznie marsz przy biurku: żadna z tych bieżni. Właściwym kierunkiem jest walking pad, a różnice wyjaśnia porównanie walking pada z bieżnią.

Jeśli wahasz się między bieżnią a inną maszyną cardio, decyzję ułatwia zestawienie orbitrek czy bieżnia. Przy bólach kolan i mieszkaniu w bloku odpowiedź bywa inna, niż podpowiada intuicja.

Czego unikać przy zakupie bieżni z rankingu

Cztery pułapki powtarzają się w tym segmencie na tyle regularnie, że trzeba je nazwać osobno.

Bieżnie mechaniczne sprzedawane jako biegowe. Sprzęt bez silnika, w którym pas napędza sam użytkownik, trafia do rankingów obok modeli elektrycznych. To inna kategoria: opór regulowany magnetycznie, brak stałego tempa, zwykle niższa nośność. Do marszu bywa sensowny. Jako zamiennik bieżni elektrycznej nie.

Moc podana bez rozróżnienia. „3,5 KM” na karcie producenta, „2 570 W” w nazwie sklepowej. O żadnej z tych wartości nikt nie mówi, czy jest ciągła, czy szczytowa, więc nie da się ich zestawić z niczym. Porównywalna jest tylko moc ciągła, oznaczona jako CHP albo „stała”, a w tym zestawieniu podaje ją trzech producentów na dziesięciu. Przy pozostałych siedmiu deklarowana liczba nie mówi nic poza tym, że jest większa od innej liczby.

Nośność czytana dosłownie. Deklarowane 150 kg to wartość konstrukcyjna wyznaczona statycznie, a podczas biegu na ramę działa wielokrotność masy ciała. Reguła jest prosta: odejmij od deklarowanej nośności 10–20 kg i dopiero wtedy porównaj z własną wagą. Sprawdź też, czy nośność w ogóle jest podana i jaka. Reebok Jet 200 pokazuje, że wyższa cena nie oznacza wyższego limitu.

Krótki pas przy wysokiej deklarowanej prędkości. Model z prędkością 16 km/h i pasem krótszym niż 130 cm ma parametry, których nie da się użyć jednocześnie. Progi wyglądają tak. Do marszu i truchtu wystarcza 120 × 40 cm, bieg amatorski przy wzroście 170–180 cm zaczyna się od 130 × 45 cm. Przy wzroście powyżej 185 cm lub przy sprintach minimum to 140 × 50 cm.

Do budżetu dochodzi jeszcze jedna pozycja, o której rankingi milczą. Mata antywibracyjna nie jest gadżetem. Gęsta guma o grubości od 8 mm tłumi drgania przenoszone na strop i chroni podłogę przed wgnieceniami od nóg ramy. Cienka mata fitness tego nie zrobi. Jeśli mieszkasz w bloku, ten wydatek decyduje o tym, czy sprzęt zostanie w domu na dłużej.

Sprawdź maty antywibracyjne pod bieżnię →

Najczęściej zadawane pytania

Jaka bieżnia domowa jest najlepsza w 2026 roku?

Jednej odpowiedzi nie ma, bo najlepszy model zależy od wzrostu, wagi i częstotliwości treningów. Pod względem udokumentowanych parametrów wygrywa NordicTrack Commercial 1250: 3,6 CHP mocy ciągłej, pas 152 × 56 cm, nośność 181 kg. Kosztuje jednak 8 999 zł. W relacji parametrów do ceny mocniejszym wyborem jest Hertz Run Master 6.0 z pasem 140 × 51 cm w widełkach 2 893–3 578 zł.

Ile trzeba wydać na sensowną bieżnię do domu?

Do marszu i truchtu wystarcza 1 300–2 000 zł. Przy bieganiu trzy, cztery razy w tygodniu realny próg to 2 400–3 500 zł. Dopiero tam zaczynają się pasy 135–140 cm i elektryczna regulacja nachylenia. Powyżej 5 000 zł kupujesz zapas trwałości i ekosystem treningowy, nie proporcjonalnie lepsze bieganie.

Czy bieżnia za 1 500 zł nadaje się do biegania?

Do truchtu w tempie 8–10 km/h owszem, do regularnego biegania nie. Modele z tego progu mają pasy do 124,5 cm długości, nośność 130–150 kg i nachylenie manualne albo żadne. Klasa HC to użytek do mniej więcej godziny dziennie. Przy bieganiu pięć razy w tygodniu taka bieżnia pracuje stale na granicy przewidzianego obciążenia.

Jaka bieżnia dla osoby ważącej ponad 100 kg?

Taka z deklarowaną nośnością minimum 150 kg, bo reguła każe odjąć od tej wartości 10–20 kg. Warunek spełniają Hertz Run Master 6.0 i 8.0, Urbogym V720S i V850S, Hop-sport HS-1000LB Wind oraz NordicTrack Commercial 1250 ze 181 kg. Odpadają Zipro Pacto i Domyos (130 kg) oraz Reebok Jet 200 (120 kg). Liczy się też szerokość pasa, minimum 48 cm, oraz masa własna sprzętu — cięższa rama mniej drga.

Czym różni się peak HP od CHP w bieżni?

Peak HP to chwilowa moc szczytowa przy rozruchu, CHP to moc, którą silnik utrzyma przez cały trening. Peak bywa dwu- do trzykrotnie wyższy. Branżowe progi mocy ciągłej wyglądają tak: 1,5 CHP do chodzenia, 2,0 CHP do truchtu, 2,5 CHP do biegu. Od 3,0 CHP w górę mowa o szybkim biegu lub użytkowniku powyżej 100 kg. Na polskich kartach produktów moc ciągła bywa nazywana „mocą stałą”. Jeśli producent podaje wyłącznie wartość maksymalną, liczby nie porównasz z konkurencją.

Które bieżnie w tym rankingu podają moc ciągłą?

Trzy z dziesięciu. NordicTrack Commercial 1250 deklaruje 3,6 CHP. Urbogym V720S podaje moc stałą 3,0 KM obok maksymalnej 6,0 KM, a V850S odpowiednio 3,5 KM i 6,0 KM. To deklaracje producentów, nie wyniki niezależnych pomiarów. 3,0 KM stałej mocy w bieżni za 2 400 zł wygląda przy tym optymistycznie jak na segment. Sama informacja ma jednak wartość, bo producenta, który rozróżnia oba parametry, da się z czymkolwiek porównać.

Jaka bieżnia do bloku, żeby nie przeszkadzać sąsiadom?

Decydują trzy rzeczy naraz, a nie sam model: dobra amortyzacja, gruba mata antywibracyjna od 8 mm i ustawienie sprzętu poza ścianą sypialni sąsiada. Orientacyjne poziomy hałasu to 55–65 dB przy chodzeniu na macie, 65–75 dB przy truchcie i powyżej 75 dB przy szybkim biegu bez maty. To wartości ogólne, nie pomiary konkretnych modeli, bo żaden producent z tego zestawienia nie publikuje decybeli. Szczegóły rozkłada na czynniki wpis o tym, jak działa bieżnia w bloku.

Czy warto dopłacić do nachylenia elektrycznego?

Jeśli trening ma obejmować podbiegi lub interwały, to tak. To jedna z najważniejszych różnic między progiem do 2 000 zł a przedziałem 2 400–3 500 zł. Nachylenie manualne wymaga zatrzymania bieżni i przestawienia ramy, więc zmiana w trakcie treningu odpada. Przy samym marszu dopłata nie jest konieczna. Najwyższe deklarowane kąty bywają zresztą teoretyczne: pod cięższym użytkownikiem silnik potrafi na nich zwalniać.

Podsumowanie — jedna decyzja przed wyborem modelu

Zanim porównasz marki, ustal jedną rzecz: czy zamierzasz biegać, czy chodzić. To pytanie rozstrzyga resztę, a każdy ranking bieżni domowych czytasz potem inaczej. Marsz i trucht obsłuży sprzęt za 1 300–2 000 zł z pasem 120 × 45 cm i nachyleniem manualnym. Regularne bieganie wymaga pasa od 135 cm, elektrycznej regulacji nachylenia i nośności 150 kg, czyli przedziału 2 400–3 500 zł. Wszystko powyżej to zapas, ekosystem i wygoda, nie zmiana kategorii sprzętu.

Druga zasada wynika z pierwszej i dotyczy czytania kart produktów. Wymiary pasa i nośność są uczciwsze niż moc silnika, bo trudniej je naciągnąć w materiałach marketingowych. A producent, który obok „6,0 KM” w nagłówku podaje moc stałą, mówi o sobie więcej niż ten, który zostawia samą wielką liczbę bez oznaczenia. Sprawdź też, czy cena, którą widzisz, dotyczy na pewno tego modelu. Wariant z plusem w nazwie potrafi kosztować o tysiąc złotych więcej. Pełne omówienie parametrów zawiera przewodnik po bieżniach do domu. Jeśli bieżnia jest dopiero jedną z rozważanych opcji, zestaw ją z resztą kategorii w przeglądzie sprzętu cardio do mieszkania. Klasy użytkowe HC, S i I, do których odwołuje się ten tekst, definiuje norma EN ISO 20957-1.

Kamil Wesołowski — programista z Legionowa, autor i redaktor Fitrankingi.pl. Walking pady używa codziennie od 2022, SUP-em pływa po Zalewie Zegrzyńskim od 2018. Pisze o sprzęcie fitness do domu z perspektywy praktyka, nie trenera. Bez sponsoringu pod stołem, bez ściemy — tylko to co realnie działa albo realnie nie działa. Więcej o autorze.

Podobne wpisy