Walking pad do 150 kg — co realnie udźwignie pad pod biurko
Zapytanie „walking pad 150 kg” nie ma w polskiej sprzedaży odpowiednika. Najwyższa deklaracja w kategorii bieżni pod biurko to 120 kg i sięgają po nią cztery modele. Nie ma piątego, nie ma wersji wzmocnionej, nie ma nic dla 130 kg z półki walking pad. Kto waży więcej, kupuje bieżnię z poręczą, bo innej kategorii dla niego po prostu nie ma.
Gorzej, że sama liczba z kartonu rozstrzyga mniej, niż się wydaje. Dotyczy chodzenia, nie biegania, i zakłada mniej więcej godzinę pracy dziennie. Osoba ważąca 105 kg, która kupi pad z deklaracją 110 kg i będzie na nim chodzić przez osiem godzin, jest poza scenariuszem, który producent przewidział, mimo że w limicie się mieści. Dlatego przy większej wadze o zakupie decyduje nie deklaracja, tylko to, co stoi obok niej w specyfikacji.
Krótka odpowiedź: padów z deklaracją 150 kg na polskim rynku nie ma
Sufit polskiej dystrybucji to 120 kg. Sięgają po niego inSPORTline ZenRun Fold 10, UREVO Cyberpad, UREVO U1 Smart Walkingpad i Urbogym Zuno. Gęsty środek rynku siedzi nieco niżej, na 110 kg, a najpopularniejszy pad pod biurko, Kingsmith WalkingPad C2, zatrzymuje się na 100 kg. Powyżej sufitu oferty nie ma wcale.
Modele, które wyskakują w wynikach przy zapytaniach o wysoką nośność, po sprawdzeniu karty producenta mają zwykle nieco mniej, niż sugeruje kontekst. Hop-sport HS-850WP Primo bywa brany za taki sprzęt, bo jest szerszy i szybszy od typowego pada. Pas ma 110 × 45 cm, a prędkość wychodzi poza tempo marszu, przy cenie promocyjnej poniżej 800 zł. Karta producenta podaje jednak dokładnie ten sam sufit co reszta czołówki. Większa maszyna nie oznacza wyższego limitu, bo limit wyznacza silnik i rama, a nie powierzchnia pasa.
Co producent ma na myśli, pisząc „maksymalna waga użytkownika 120 kg”
Deklarowana nośność nie jest wynikiem testu do zniszczenia. To granica scenariusza, który producent uznał za typowy. Tego scenariusza nie opisuje jednak na pudełku. Warto go więc odtworzyć samodzielnie, bo od niego zależy, czy Twoja waga mieści się w deklaracji naprawdę, czy tylko na papierze.
Deklaracja dotyczy chodzenia do 6 km/h, nie biegania
Maksymalna waga użytkownika odnosi się zwykle do marszu do 6 km/h. Przy takim tempie obciążenie pasa jest przewidywalne, a szczyty siły przy każdym kroku raczej umiarkowane. Bieg 8–12 km/h zmienia w tym równaniu wszystko: krok się wydłuża, dochodzi faza lotu i uderzenie w platformę, a silnik raz po raz wyrównuje spadki obrotów. Komfortowa granica przy bieganiu wypada wtedy w okolicach 70–80% wartości z etykiety.
Najczytelniej pokazuje to Kingsmith WalkingPad R2, bo jako model wycofywany jest wciąż najlepiej udokumentowany. Deklaracja mówi 110 kg, ale komfortowe bieganie kończy się bliżej 85–90 kg. Jeśli planujesz truchtać, a nie tylko chodzić przy biurku, tę różnicę wliczasz w budżet od pierwszej minuty szukania.
Dlaczego przy 100 kg nie kupuje się pada na 110 kg
Do wagi ciała dochodzi dynamika kroku, a przy dłuższej sesji trochę też zmęczenie materiału. Margines zjada się więc sam, nawet jeśli na starcie wygląda na wystarczający.
W liczbach wychodzi to dość ostro. Przy 88 kg pad z deklaracją 110 kg stoi już na granicy biegowej. Przy 96 kg jest już poza nią i wybór zawęża się do najwyższej półki, o ile w planach jest bieganie. Sam marsz wybacza dużo więcej i wtedy niższa deklaracja wciąż wystarcza. Zapas znika zupełnie dopiero wtedy, gdy Twoja waga zrówna się z sufitem kategorii. Wtedy kończy się i ona. Nie ma modelu, który by ten pułap przesuwał.
Co się psuje jako pierwsze przy przeciążeniu
Walking pady z polskiej dystrybucji to sprzęt klasy domowej według normy EN ISO 20957 — najczęściej HC, choć zdarza się i HB. UREVO w instrukcji U1 podaje wprost „device category: HB”, Zipro dla Newlite poprzestaje na samej literze H. Dla użytkownika różnica w oznaczeniu jest bez znaczenia: obie klasy zakładają godzinę dziennie, nie osiem. Przeciążenie w takim urządzeniu nie objawia się hukiem. Narasta dość powoli.
Pierwszy dostaje silnik, bo przy większej masie i długiej sesji rośnie jego temperatura. W opiniach sklepowych trafiają się zgłoszenia spowolnień i zacinania po kilku miesiącach codziennego chodzenia rzędu 7 km — to praca wyprowadzona poza przeznaczenie klasy domowej, nie wada egzemplarza. Drugi w kolejce jest pas. Mocniej dociskany, ściera się szybciej i częściej ucieka z osi, co zresztą i tak należy do częstszych zgłoszeń w całej kategorii. Trzecie w kolejce są rolki i łożyska.
Awaria w pierwszym tygodniu zdarza się raczej rzadko. Przeciążony pad zwykle po prostu zużywa się szybciej, a to nie objawia się niczym, co dałoby się zauważyć w porę.
Modele z najwyższą nośnością dostępne w Polsce
Deklaracja rozstrzyga tylko wstęp, bo dalej liczy się to, co producent podaje obok niej. Ceny na wrzesień 2026.
| Model | Nośność | Cena | Moc ciągła | Pas |
|---|---|---|---|---|
| Urbogym Zuno | 120 kg | 699 zł | 0,85 KM | 105 × 43 cm |
| inSPORTline ZenRun Fold 10 | 120 kg | 1 199 zł | 0,75 KM | b/d |
| UREVO U1 Smart Walkingpad | 120 kg | 1 049 zł | b/d (560 W silnika) | 120 × 42 cm |
| UREVO Cyberpad | 120 kg | 1 977–2 044 zł | b/d (brushless) | 110 × 42 cm |
| RunPad N1 Pro | 110 kg | 1 090 zł | b/d (2,5 HP bez rozróżnienia) | 105 × 42 cm |
| Zipro Newlite | 110 kg | 949 zł | b/d (990 W poboru) | b/d |
| Urbogym Yukino | 110 kg | 574,99 zł | 0,75 KM | 100 × 38 cm |
Urbogym Zuno — najwyższa potwierdzona moc ciągła i najniższa cena
Przy wadze blisko limitu rozstrzyga moc ciągła, bo to ona opisuje pracę, którą silnik utrzyma przez całą sesję bez przegrzania. Zuno podaje ją wprost: 0,85 KM przy 1,5 KM szczytowych. To najwyższa potwierdzona wartość w całej półce do 1 000 zł i jedyna, która w czołówce przebija ZenRuna.
Reszta karty tego nie psuje. Pas 105 × 43 cm mieści naturalny rozkrok, bez korygowania go pod urządzenie. Urządzenie jest lekkie jak na tę półkę i po złożeniu ma 11,5 cm, więc wchodzi pod większość łóżek. Producent dokłada manualne nachylenie, dwanaście programów, opaskę sterującą i głośniki Bluetooth. W tej cenie to komplet, którego nie ma nawet trzykrotnie droższy Cyberpad. Zuno kończy się natomiast na tempie marszu i tego nie przeskoczy. Kto planuje truchtać, patrzy gdzie indziej.
inSPORTline ZenRun Fold 10 — gwarancja, jakiej nie ma nikt inny
ZenRun kosztuje 1 199 zł, czyli o ponad jedną trzecią mniej od ceny katalogowej. Chodzi wyłącznie w tempie marszu. Silnik daje 0,75 KM mocy ciągłej przy 2 KM w szczycie, a więc nieco mniej niż Zuno, choć wciąż w zalecanym dla tej kategorii pasmie. Po złożeniu urządzenie ma 16,5 cm grubości i jest wyraźnie cięższe od Zuno. Pod łóżko wjedzie zatem tylko tam, gdzie prześwit jest raczej wysoki.
Kupuje się go dla dziesięcioletniej gwarancji, która przy 24 miesiącach u całej reszty jest ewenementem. Obejmuje konstrukcję i ramę, nie silnik ani elektronikę. Przy wadze bliskiej 120 kg to akurat rama pracuje najciężej, więc ochrona trafia dokładnie tam, gdzie się przydaje. Karta dystrybutora deklaruje Bluetooth oraz zgodność ze Zwiftem, Kinomapem i FitShow. Oleju silikonowego do pasa w zestawie nie ma, kosztuje osobno 69,90 zł.
Sprawdź cenę inSPORTline ZenRun Fold 10 →
UREVO U1 — najdłuższy pas, ale mocy ciągłej producent nie podaje
U1 kosztuje 1 049 zł i ma najdłuższy pas w tej czwórce. Przy 10,6 cm wysokości wjeżdża pod większość kanap, choć nie składa się w ogóle. Instrukcja potwierdza deklarację nośności i klasę HB. Warto to sprawdzić, bo część porównywarek podaje przy tym modelu błędne 90 kg.
Problem zaczyna się przy silniku. Producent podaje 560 W i komunikuje „2,25 peak HP”, czyli wartość szczytową — mocy ciągłej nie ujawnia ani on, ani karty sprzedawców. Przy 80 kg nie ma to większego znaczenia. Przy 110 kg i ośmiu godzinach dziennie to jedyna liczba, która by tu cokolwiek rozstrzygnęła, a jej nie ma. Zuno w połowie tej ceny podaje ją wprost, więc dla użytkownika przy górnej granicy U1 wypada z gry mimo równej deklaracji nośności. Zostaje wyborem dla kogoś lżejszego, kto szuka długiego pasa i gwarancji od sieci retail. Komputronik, Media Expert i Sferis dają tu jasną ścieżkę reklamacyjną.
Sprawdź cenę UREVO U1 Smart Walkingpad →
UREVO Cyberpad — dwa razy drożej za tę samą deklarację
Cyberpad kosztuje 1 977–2 044 zł. To mniej więcej trzy razy tyle co Zuno, przy identycznym limicie 120 kg. Dopłata idzie na regulację nachylenia, aplikację z czterema trybami i nieco szerszy pas, choć nośności ani o kilogram nie podnosi. Silnik jest bezszczotkowy i adaptacyjny, ale mocy ciągłej producent nie podaje. To dokładnie ten sam brak co w U1, tyle że za dwa razy większe pieniądze.
Do tego dochodzą dwie rzeczy, które przy większej wadze bolą podwójnie. Konstrukcja jest przechowywana pionowo, nie składa się na płasko pod łóżko, a grubości po złożeniu producent w ogóle nie podaje. Owe 22 cm z opisów to wysokość maszyny rozłożonej. Deklaracja „o 30% ciszej od standardu” idzie zaś bez wartości bazowej, więc porównać jej nie ma z czym. Niestety, w tym budżecie stoi już bieżnia z poręczą, która żadnego z tych ograniczeń nie ma.
Półka 110 kg — kiedy wystarczy
Ważysz do 88 kg i planujesz biegać? Margines wciąż pracuje na Twoją korzyść, więc cała ta półka wraca do gry. Przy samym marszu granica przesuwa się jeszcze wyżej, a wybór robi się dwa razy szerszy.
Zipro Newlite (949 zł) daje dwa tryby prędkości: 6 km/h do chodzenia i 12 km/h do truchtu. Jako jedyny w tej cenie obsługuje oba scenariusze. Podawane przez producenta waty to moc pobierana z sieci, nie moc na wale, więc na CHP się jej nie przelicza. RunPad N1 Pro nadrabia ośmiostopniowym automatycznym nachyleniem. Przy większej masie pozwala to podnieść intensywność bez przyspieszania kroku. Moc producent podaje jednak bez rozróżnienia peak od ciągłej, więc traktuje się ją jak szczyt.
Urbogym Yukino jest najtańszy w całym zestawieniu i przy większej wadze właśnie dlatego odpada. Pas 100 × 38 cm to najciaśniejsza powierzchnia w tym gronie. Do tego 0,75 KM przy deklaracji 110 kg wypada na samej dolnej granicy. Kingsmith WalkingPad R2 z kolei schodzi z rynku: Ceneo nie pokazuje dla niego ofert, dystrybutor ma w katalogu wyłącznie R2 Pro. Jako punkt odniesienia wciąż działa, bo silnik bezszczotkowy 918 W to najwyższa moc ciągła podana wprost w tym zestawieniu. Jako zakup na wrzesień — nie.
Alternatywa przy wadze powyżej 120 kg: bieżnia z poręczą
Powyżej 120 kg kategoria walking pad się kończy i dalej zaczyna się sprzęt zaprojektowany pod większe obciążenia. Bieżnia domowa z poręczą ma cięższą ramę, większy silnik i amortyzowaną platformę. Deklaracje nośności sięgają w niej wartości, których pady nie dotykają. Na szczęście próg wejścia jest zbliżony do górnej półki padów, choć nie za darmo.
Płaci się za to miejscem, i to całkiem sporym kawałkiem pokoju. Pad chowa się pod łóżko, bieżnia zajmuje kawałek pokoju na stałe i pod biurko nie wjedzie. Scenariusz „chodzę i odpisuję na maile” odpada razem z nią. Jeśli celem był NEAT, czyli wydatek energetyczny poza świadomym treningiem, a chodzenie miało być tłem dla pracy, tracisz dokładnie to, po co szukałeś pada.
Wymiana ma sens w dwóch sytuacjach: gdy ważysz ponad 120 kg albo gdy chodzenie ma się z czasem zamienić w bieganie. Pełne zestawienie kompromisów obu kategorii rozkłada porównanie walking pad czy bieżnia, a jeśli decyzja przechyla się w stronę tej drugiej, wybór modelu ułatwi bieżnia do domu.
Czego szukać w specyfikacji, jeśli ważysz ponad 100 kg
Sama deklaracja to za mało, bo cztery modele mają ją identyczną, a różnią się niemal wszystkim innym. Rozstrzygają cztery parametry i w tej właśnie kolejności, w jakiej idą niżej.
Moc ciągła, nie szczytowa. Szukaj wartości od 0,75 KM w górę, jeśli ważysz ponad 100 kg, najlepiej przy silniku bezszczotkowym. Jeśli producent podaje wyłącznie „peak HP”, potraktuj to jako marketing i szukaj dalej. Tak wypadają z gry U1 i Cyberpad, mimo deklaracji 120 kg. Osobna pułapka to moc pobierana z sieci. 990 W w Zipro Newlite nie jest mocą na wale i nie da się jej przeliczyć na CHP.
Szerokość pasa od 42 cm. Przy większej masie krok robi się szerszy, a korygowanie go pod ciasną powierzchnię obciąża biodra. 38 cm to zbyt ciasno, a tyle właśnie ma Yukino, mimo wysokiej deklaracji. Próg wart uwagi zaczyna się nieco wyżej i spełnia go cała czołówka 120 kg.
Gwarancja odbiegająca od standardu. Dwa lata dostaniesz wszędzie, więc liczy się wyłącznie to, co ponad, a w tej kategorii wyjątek jest jeden: ZenRun Fold 10 z dziesięcioletnią ochroną ramy. Miejsce zakupu waży tu tyle samo. Oficjalny dystrybutor (walkingpad.pl, e-insportline.pl, Media Expert) odpowiada za serwis pod własnym adresem, a przy większym obciążeniu szansa, że z tej ścieżki skorzystasz, rośnie.
Klasa sprzętu wobec Twojego czasu pracy. Parametr pomijany najczęściej, choć przy wadze powyżej 100 kg rozstrzygający. Klasa domowa, HC albo HB, zakłada mniej więcej godzinę dziennie. Przy 110 kg i ośmiu godzinach chodzenia jesteś poza tym założeniem, nawet mieszcząc się w deklarowanej nośności. Rozbij dzień na krótsze sesje i odstawiaj pad na kilkadziesiąt minut, żeby silnik ostygł. To jedyny sposób, żeby chodzić przy biurku cały dzień i nie skrócić życia urządzenia.
Szersze omówienie tych parametrów wraz z progami cenowymi całej kategorii rozkłada przewodnik, od którego zaczyna się wybór walking pada. Trzy z czterech modeli 120 kg mieszczą się poniżej 1 500 zł, więc dobrym uzupełnieniem jest zestawienie walking pady do 1500 zł.
Najczęściej zadawane pytania
Czy walking pad wytrzyma 130 kg?
Żaden model w polskiej dystrybucji nie ma deklaracji 130 kg — sufit to 120 kg. Urządzenie ruszy i przez jakiś czas będzie całkiem znośnie działać, ale praca poza deklarowanym zakresem obciąża silnik, pas i rolki ponad projekt, a producent nie odpowiada za skutki. Przy 130 kg właściwą kategorią jest bieżnia domowa z poręczą, gdzie deklaracje są wyższe, a konstrukcja odpowiednio cięższa.
Co się stanie, jeśli przekroczę deklarowaną nośność?
Zwykle nic natychmiastowego. To w tym najbardziej mylące. Skutki się kumulują: silnik pracuje w wyższej temperaturze, pas ściera się szybciej i częściej ucieka z osi, łożyska rolek zużywają się przed czasem. Przeciążenie skraca życie sprzętu zamiast wywoływać efektowną awarię, więc moment, w którym dałoby się zareagować, mija niezauważony.
Czy nośność dotyczy też biegania?
Nie. Deklarowana maksymalna waga użytkownika odnosi się do chodzenia do 6 km/h. Przy bieganiu komfortowa granica spada do 70–80% tej wartości, bo dochodzi faza lotu i uderzenie w platformę przy każdym kroku. Kingsmith WalkingPad R2 z deklaracją 110 kg pozwala całkiem komfortowo biegać osobie o jedną czwartą lżejszej. Szukając sprzętu pod bieganie, licz nośność w ten sposób, a nie z etykiety.
Który walking pad ma największą nośność w Polsce?
Pierwsze miejsce dzielą cztery modele z deklaracją 120 kg: Urbogym Zuno, UREVO U1, inSPORTline ZenRun Fold 10 i UREVO Cyberpad. Przy równej deklaracji rozstrzyga moc ciągła, a podają ją tylko dwa: Zuno 0,85 KM i ZenRun 0,75 KM. Zuno wygrywa mocą i ceną, ZenRun dziesięcioletnią gwarancją na ramę.
Czy przy 120 kg walking pad będzie głośniejszy?
Tak, choć nie z powodu silnika. Większa masa oznacza mocniejsze uderzenie stopy w platformę, a to przenosi się na konstrukcję i dalej na podłogę. W bloku odczują to przede wszystkim sąsiedzi poniżej. Deklarowane decybele tego nie obejmują, bo mierzy się je bez uwzględnienia masy użytkownika i często bez podania metody. Mata antywibracyjna pod pad jest przy większej wadze potrzebna bardziej niż przy 70 kg.
Czy przeciążenie unieważnia gwarancję?
Może być podstawą do odmowy uznania reklamacji, bo użytkowanie poza deklarowanym zakresem to użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem. Serwis rzadko bywa w stanie udowodnić wagę użytkownika, ale charakterystyczne ślady przeciążenia, jak przegrzany silnik czy starty pas, bywają argumentem. Bezpieczniej wybrać model z zapasem nośności, niż liczyć na to, że nikt nie sprawdzi.
Czy większa nośność oznacza lepszy walking pad?
Nie zawsze. Deklaracja 120 kg przy nieujawnionej mocy ciągłej mówi mniej niż niższa nośność przy mocy podanej wprost, jak w R2. Nośność to jeden z czterech parametrów, które rozstrzygają, obok mocy ciągłej, szerokości pasa i klasy sprzętu wobec planowanego czasu pracy. Przy 80 kg wyższa deklaracja da Ci raczej tylko spokój, ale przy 110 kg jest już warunkiem wstępnym.
Czy pad z deklaracją 120 kg wytrzyma dwie osoby po 60 kg?
Nie w tym samym momencie i nie o to w tej liczbie chodzi. Deklaracja opisuje jednego użytkownika, bo pas jest zbyt wąski na dwa rozkroki naraz. Naprzemienne korzystanie przez dwie osoby jest natomiast zupełnie bezpieczne, choć skraca czas między kolejnymi smarowaniami pasa. Sprzęt liczy przepracowane kilometry, nie użytkowników.
Podsumowanie
Szukając walking pada na 150 kg, nie szukasz najwyższej liczby na kartonie, tylko marginesu, a ten wyznacza moc ciągła, nie deklaracja. Sufit rynku to 120 kg i osiągają go cztery modele, ale moc ciągłą podają z nich tylko dwa. Przy wadze blisko limitu zostają więc Urbogym Zuno w cenie poniżej 700 zł i ZenRun Fold 10 z dziesięcioletnią gwarancją na ramę. U1 i Cyberpad trzeba przy tej masie kupować w ciemno, mimo że deklarują dokładnie tyle samo.
Przy bieganiu margines topnieje szybciej, niż sugeruje etykieta: przy 96 kg i planach truchtu wybór zaczyna się dopiero od półki 120 kg, przy samym marszu próg jest łagodniejszy. A powyżej 120 kg wagi własnej żaden pad już nie pomoże, bo tam kończy się kategoria i zaczyna bieżnia z poręczą.
Kamil Wesołowski — programista z Legionowa, autor i redaktor Fitrankingi.pl. Walking pady używa codziennie od 2022, SUP-em pływa po Zalewie Zegrzyńskim od 2018. Pisze o sprzęcie fitness do domu z perspektywy praktyka, nie trenera. Bez sponsoringu pod stołem, bez ściemy — tylko to co realnie działa albo realnie nie działa. Więcej o autorze