Black and white silhouette of a paddleboarder enjoying a serene water adventure.

Aqua Marina Fusion, Vapor czy Magma — porównanie trzech desek

Aqua Marina Fusion vs Vapor to pytanie, które w polskich sklepach pada najczęściej. Magma dokłada trzecią odpowiedź. Vapor 10’4″ jest najlżejszy i najtańszy: 8,2 kg, 899 zł za zestaw podstawowy. To deska dla użytkownika do mniej więcej 85 kg, który dopiero sprawdza, czy SUP mu się spodoba. Fusion 10’10” to środek stawki i wybór domyślny: 81 cm szerokości, udźwig 150 kg, 999 zł. Magma 11’2″ ma najwięcej pokładu — 84 cm szerokości i 10 cm długości ponad Fusiona — ale też najwięcej kilogramów do zniesienia nad wodę.

Jest tu haczyk, o którym nie mówi żaden polski sklep. Vapor sprzedawany dziś to rocznik 2026, z poszyciem łączonym termicznie zamiast klejonego. Fusion i Magma to projekty z 2023 roku, przy czym Magma wprost: oznaczenie BT-23MAP i najgłębsze rabaty z całej trójki. Zestawianie ich jak równych sobie nowości byłoby nieuczciwe. Co wynika z konstrukcji, a co z wyprzedaży rocznika — to dwie osobne rzeczy i niżej idą osobno. Ceny na wrzesień 2026, po sezonie, czyli wtedy, kiedy są najniższe w całym roku.

Aqua Marina Fusion vs Vapor vs Magma — porównanie w jednej tabeli

Patrz najpierw nie na udźwig maksymalny, tylko na wiersz „komfortowa waga użytkownika”. Ta wartość bierze pod uwagę szerokość deski i wyporność, a nie samą wytrzymałość poszycia. Udźwig maksymalny mówi, kiedy deska jeszcze się unosi. Komfortowa waga mówi, przy jakiej masie da się na niej stać i wiosłować bez balansowania co trzeci ruch. Dwie różne liczby. Sprzedawcy mylą je notorycznie.

ParametrVapor 10’4″Fusion 10’10”Magma 11’2″
Cena — zestaw podstawowy899 zł999 zł1 339–1 760 zł
Rocznik konstrukcji202620232023 (BT-23MAP)
Wymiary (cm)315 × 79 × 15330 × 81 × 15340 × 84 × 15
Wyporność315 l338 l340 l
Udźwig maksymalny140 kg150 kg150 kg
Komfortowa waga użytkownikado ok. 85 kgdo 120 kgdo 110 kg solo
Waga deski8,2 kg8,8 kg10,5 kg
KonstrukcjaDrop Stitch Light; łączenie HF Welding + Heat Fusion (2026)double layer PVC + drop-stitchwzmocnione rails — producent nie komunikuje jednolicie
Ciśnienie robocze15 PSI15 PSI15 PSI
Płetwy1 centralna (slide-in)1 centralna (Slide-in Center Fin)1 centralna (SAFS click-in)
Dla kogolżejszy użytkownik, najniższy budżet, transport pieszowybór domyślny, nauka, rekreacjacięższy użytkownik, dwie osoby, zapas wyporności

Wiersz „komfortowa waga użytkownika” to oszacowanie redakcyjne na podstawie szerokości pokładu i reguły doboru, nie deklaracja Aqua Mariny — producent podaje wyłącznie udźwig maksymalny. Rozrzut ceny Magmy nie jest błędem w tabeli. Ta sama deska w porównywalnym zestawie kosztuje 1 339 zł w jednym sklepie i 1 760 zł w drugim — tego samego dnia. Przy Vaporze i Fusionie rozrzut jest znacznie węższy. To bezpośrednia konsekwencja rocznika: Magma schodzi z magazynów i każdy sklep wycenia resztówkę po swojemu.

Aqua Marina Vapor 10’4″ — najlżejsza i najtańsza z trójki

315 × 79 × 15 cm, 315 litrów wyporności, 8,2 kg. Vapor jest jedyną z trzech desek, która w roczniku 2026 dostała zmianę w produkcji: warstwy PVC są łączone metodą HF Welding i Heat Fusion, czyli spajane termicznie zamiast klejone. Deska schudła o 300 gramów względem rocznika 2025 i zyskała na sztywności — to jedyny realny argument techniczny w całej tej trójce. Reszta różnic wynika z geometrii, nie z technologii.

Deklarowany udźwig to 140 kg. Nie sugeruj się tą liczbą, jeśli ważysz ponad 85 kg. 79 cm to najwęższy pokład z trójki, a przy pływaniu rekreacyjnym o stabilności decyduje szerokość, nie wyporność. Dwa centymetry mniej niż Fusion czuć w nogach od pierwszej minuty. Reguła doboru mówi jasno: początkujący szuka minimum 81 cm. Vapor jest poniżej tego progu.

W zestawie: wiosło Sports III (aluminium, trzyczęściowe), pompka ręczna Liquid Air V1 z manometrem, plecak CIRCUPACK S z materiałów z odzysku, wsuwana płetwa centralna Slide-in Center Fin i leash bezpieczeństwa. Płetwa wchodzi na miejsce bez narzędzi, dokładnie jak w Fusionie. Za 899 zł to najtańsze wejście w markowy sprzęt dostępne we wrześniu. Sprawdź cenę →

Aqua Marina Fusion 10’10” — uniwersalny środek

330 × 81 × 15 cm, 338 litrów, 8,8 kg, udźwig 150 kg. Fusion od kilku sezonów jest w Polsce najczęściej polecaną „pierwszą deską” i po rozłożeniu liczb widać dlaczego. Dokłada 600 gramów względem Vapora. W zamian daje 2 cm szerokości, 23 litry wyporności i 10 kg udźwigu — te 2 cm robią przy nauce różnicę, której nie widać w tabeli, ale czuć ją przy pierwszym wstawaniu z kolan.

150 kg to maksimum, ale sam producent rekomenduje komfort do 120 kg. Jeśli ważysz 100 kg i zabierasz plecak, wodę i psa, mieścisz się. Zapasu masz jednak niewiele. Konstrukcja to klasyczny double layer PVC z drop-stitchem, pompowany do 15 PSI, przy czym sam drop-stitch nie jest tu żadną przewagą — ma go każda pompowana deska od dekady. Przewagą jest druga warstwa poszycia — i to, że producent opisuje ją jednoznacznie, czego przy Magmie zabrakło.

Płetwa jest jedna, centralna, w systemie slide-in — wsuwana bez narzędzi i wymienna. Taki sam układ jak w Vaporze, więc tędy przewaga nie idzie. Robią ją 2 cm szerokości i 23 litry wyporności więcej, a to akurat czuć w nogach, nie na papierze. W zestawie podstawowym dostajesz wiosło aluminiowe 165–215 cm, pompkę ręczną z manometrem, leash, plecak i zestaw naprawczy. Sprawdź cenę →

Aqua Marina Magma 11’2″ — deska z zapasem

340 × 84 × 15 cm, 340 litrów, 10,5 kg. Magma jest najdłuższa, najszersza i najcięższa. Udźwig maksymalny 150 kg, ale sklepy dystrybucyjne podają rekomendację do 110 kg dla jednej osoby albo dla dwóch lżejszych pływających rekreacyjnie. To drugie zastosowanie jest sensem całej konstrukcji. Pokład ma 4 metalowe D-ringi pod siedzisko kajakowe, kick-pad na rufie do zwrotów i antypoślizgową piankę EVA z tłoczeniem.

Zestaw jest bogatszy niż w pozostałych dwóch deskach. Wiosło jest trzyczęściowe w wersji carbon-hybrid — mieszanka włókna szklanego i węglowego, regulacja 180–220 cm — zamiast czystego aluminium. Do tego pompka dwukierunkowa z manometrem, plecak z zamkiem, leash, płetwa centralna w systemie SAFS (click-in, montaż bez narzędzi) i zestaw naprawczy. Za 340 do 760 zł dopłaty względem Fusiona — zależnie od tego, gdzie kupisz Magmę — dostajesz lepsze wiosło i więcej metalu na pokładzie.

Jedna rzecz wymaga uczciwego postawienia. Sklepy opisują konstrukcję Magmy niejednolicie. ProBoarder pisze o lekkim drop-stitchu na jednowarstwowym PVC ze wzmacniającą taśmą po obu burtach, Easy-Surfshop o technologii Double Stringer, która ma dawać około 20 procent więcej sztywności od konstrukcji jednowarstwowych. Wspólny mianownik obu opisów to wzmocnione burty, a nie druga pełna warstwa poszycia. Pewne jest tyle, że rails są wzmocnione i że deska pompuje się do 15 PSI. Jeśli warstwowość poszycia jest dla ciebie kryterium rozstrzygającym, Fusion ma ją opisaną jednoznacznie. Sprawdź cenę →

Rocznik 2026 kontra rocznik 2023 — co to naprawdę zmienia

Na roczniku rozjeżdża się większość porównań tej trójki. Vapor sprzedawany dziś w polskich sklepach nosi oznaczenie rocznika 2026 i faktycznie ma zmienioną metodę łączenia warstw. Fusion występuje pod nazwą kolorystyki sezonu 2026, ale konstrukcja pozostaje tą z 2023 roku — zmienia się grafika, nie budowa. Magma jest sprzedawana wprost jako model 2023, z kodem BT-23MAP.

Czy to powód, żeby omijać Magmę? Niekoniecznie.

Aqua Marina zmienia modele rok do roku częściej niż konkurencja, a większość zmian dotyczy nadruku i składu zestawu, nie geometrii kadłuba. Deska z 2023 roku, która ma 84 cm szerokości i 340 litrów wyporności, będzie miała je również w 2027. Rocznik ma znaczenie dla dwóch rzeczy: dostępności części i głębokości przeceny. Na Magmie widać najgłębsze rabaty z tej trójki: u części sklepów cena schodzi z katalogowych 2 590 zł do 1 339 zł. Wysokość rabatu zależy jednak od sklepu, bo każdy startuje z innej ceny wyjściowej — to nie jest parametr deski, tylko polityka cenowa. Wspólne jest to, że rocznik schodzi z magazynów. Jeśli za rok będziesz szukał zapasowej płetwy SAFS albo konkretnego wiosła z tego zestawu, może być trudniej niż przy modelu bieżącym.

Praktyczny wniosek dla ciebie: jeśli kupujesz deskę na 5 lat i chcesz mieć pewność serwisową, Vapor lub Fusion. Jeśli patrzysz na stosunek parametrów do ceny tu i teraz, Magma za 1 339 zł wypada najlepiej z tej trójki. Pod warunkiem, że zdążysz przed końcem zapasu.

Trzy różnice, które realnie przesądzają

Szerokość i wyporność, czyli stabilność pod konkretną wagą

79, 81 i 84 cm. Raptem 5 cm rozstępu, a te trzy liczby dzielą deski na trzy różne kategorie użytkownika. Zasada doboru: minimum 81 cm dla początkującego, 84 cm i więcej dla cięższego. Do tego wyporność — mniej więcej 1,5 do 2 litrów na kilogram masy ciała, licząc z ekwipunkiem. Osoba 90-kilogramowa potrzebuje zatem 135–180 litrów, co wszystkie trzy deski spełniają z ogromnym zapasem. Wyporność rzadko jest wąskim gardłem. Szerokość jest nim prawie zawsze.

Konstrukcja — sposób łączenia warstw to nie to samo co ich liczba

Drop-stitch ma dziś każda pompowana deska — to miliony nylonowych włókien łączących górną i dolną warstwę poszycia, standard od mniej więcej 2015 roku. Sprzedawanie go jako zaawansowanej technologii jest zwykłym nadużyciem. Różnicuje co innego: liczba warstw PVC i sposób ich łączenia. Pojedyncza warstwa wytrzymuje 1–3 intensywne sezony, podwójna 4–6. Tyle mówi ogólna reguła klas konstrukcji — i na tym trzeba poprzestać, bo dla tych trzech konkretnych desek deklaracje producentów nie są porównywalne jeden do jednego. Vapor 2026 ma warstwy spajane metodą HF Welding i Heat Fusion, ale sam producent klasyfikuje go jako Drop Stitch Light: to zmiana w sposobie łączenia, nie przeskok do wyższej klasy poszycia. Fusion ma opisane dwuwarstwowe PVC. Magma — jak wyżej — nie ma jednoznacznej deklaracji.

Waga deski a dojście nad wodę

8,2 kg kontra 10,5 kg. Na papierze 2,3 kg to nic. Na plecach, przy 800 metrach z parkingu do pomostu, to często ta różnica, przez którą deska zostaje w bagażniku. Dolicz jeszcze wiosło, pompkę i plecak: realnie 3–4 kg ponad masę samej deski. Jeśli nosisz sprzęt sam i nie masz auta pod samą wodą, Vapor jest jedynym rozsądnym wyborem z tej trójki. Jeśli wodujesz 20 metrów od zaparkowanego samochodu, ta różnica nie istnieje.

Którą deskę wybrać przy Twojej wadze

Do 70 kg. Każda z trójki uniesie cię z zapasem i żadna nie będzie za wąska. Decyduje budżet i transport, więc Vapor za 899 zł zamyka temat. Za wyporność, której nie wykorzystasz, nie ma po co dopłacać.

70–90 kg. Fusion. To jest dokładnie ta grupa, dla której 81 cm szerokości i 338 litrów zostały policzone. Vapor da radę w dolnej połowie tego przedziału, ale przy 88 kg zaczniesz odczuwać wąski pokład przy każdym obrocie. 100 zł różnicy między tymi deskami nie jest argumentem.

90–110 kg. Magma, ewentualnie Fusion, jeśli zależy ci na niższej wadze sprzętu. 84 cm szerokości i 340 litrów to komfort, a nie tylko wytrzymałość. Vapor w tym przedziale odpada — mieści się w deklarowanym udźwigu i nie mieści się w komforcie.

Powyżej 110 kg. Żadna z tej trójki nie jest optymalna i lepiej powiedzieć to wprost, niż sprzedać ci Magmę na granicy jej rekomendacji. Właściwy kierunek to Atlas 12’0″: 366 × 86 × 15 cm, 398 litrów wyporności, udźwig 180 kg, rekomendacja producenta do 120 kg dla jednej osoby. To przesuwa próg, ale go nie znosi — powyżej 120 kg solo szukaj już desek o szerokości od 90 cm w górę. Płacisz za to 11,8 kg wagi deski, a ceny rozrzucone są od około 1 500 do 1 900 zł zależnie od sklepu. Sprawdź cenę →

Dwie poprawki do powyższego. Jeśli masz powyżej 190 cm wzrostu, przesuń się o jeden rozmiar w górę niezależnie od wagi — na desce 315 cm stopy zaczynają zwisać z rufy. A jeśli zabierasz na pokład zwierzaka, dolicz jego masę do swojej. Deska SUP dla psa ma jeszcze jedno kryterium: liczy się powierzchnia pokładu, nie sam udźwig.

Pompka — jedyny zakup, który naprawdę warto dołożyć

Wszystkie trzy zestawy mają pompkę ręczną. Żaden nie ma elektrycznej w wersji podstawowej — to najczęstsze nieporozumienie przy zakupie desek Aqua Marina i najczęstszy powód rozczarowania w pierwszym tygodniu. Pompowanie ręczne do 15 PSI zajmuje od 6 do 12 minut zależnie od objętości deski i modelu pompki. Liquid Air V1 z zestawu Vapora bywa krytykowana za tempo — nią dojście do 15 PSI wypada bliżej górnej granicy tego przedziału. Najtrudniejsze są ostatnie 3 PSI, czyli dokładnie ten moment, w którym łatwo odpuścić.

Tu leży pułapka, która psuje pierwszy sezon. Deska niedopompowana poniżej 12 PSI ugina się pod ciężarem i traci prędkość oraz stabilność. Większość początkujących kończy pompowanie na „już jest twardo”, czyli mniej więcej przy 10 PSI. Potem dziwi się, dlaczego deska „jakoś nie płynie”. To nie deska. To pompka i zmęczone ramię.

Pompka elektryczna 12 V, zasilana z gniazda samochodowego, robi to samo w 5–8 minut i za każdym razem do zadanej wartości. Ceny są dziś wyraźnie niższe, niż podaje większość poradników. Podstawowy model do 16 PSI kosztuje od około 200 zł w promocji do 350 zł w cenie regularnej. Wersja Turbo o mocy 144 W, z zakresem do 20 PSI, chodzi po około 490–625 zł zależnie od sklepu. Najtaniej wychodzi kupić pompkę w pakiecie z deską — u Wioslujcie dopłata do wariantu Vapora z pompką elektryczną wynosi tylko 180 zł. Jeśli planujesz wypływać częściej niż raz w miesiącu, to jedyny dodatek z tej listy, który zwraca się w komforcie natychmiast. Więcej o tym, co realnie wchodzi w budżet zakupu i ile kosztuje deska SUP z pełnym osprzętem, znajdziesz w przewodniku. Sprawdź cenę →

Czego nie ma w żadnej z trzech desek

Uchwytów wędkarskich. Żadna z trójki nie jest deską do łowienia, a montowanie na niej stojaka na wędkę mija się z celem. Do tego jest Drift: boczne komory pneumatyczne, fabryczne uchwyty, 97 cm szerokości i zupełnie inna filozofia pokładu. Masz w planie na sezon wędkę? Szukaj gdzie indziej.

Nie ma też wiosła węglowego w klasycznym rozumieniu. Vapor i Fusion mają aluminium, Magma mieszankę węgla ze szkłem. Dla rekreacji to zupełnie wystarczy — pełny carbon oszczędza kilkaset gramów i ma sens przy długich sesjach turystycznych, nie przy dwóch godzinach na jeziorze. Nie ma wreszcie ciśnień powyżej 15 PSI. Wyższe wartości, rzędu 17–25 PSI, to domena desek z górnej półki, od jakichś 3 000 zł. Ta trójka nie jest pod nie zbudowana.

Gwarancja we wszystkich trzech przypadkach to 2 lata — standard Aqua Mariny na polskim rynku. Nic ponad, nic poniżej.

Najczęściej zadawane pytania

Która deska Aqua Marina jest najlepsza dla początkującego?

Fusion 10’10”. Przy 81 cm szerokości trafia dokładnie w próg rekomendowany dla osób uczących się utrzymać równowagę. 338 litrów wyporności daje zapas przy masie do 120 kg. Za 999 zł w zestawie podstawowym to najbezpieczniejszy wybór z całej trójki dla kogoś, kto pierwszy raz staje na desce.

Aqua Marina Fusion czy Vapor przy wadze 90 kg?

Fusion. Vapor ma deklarowany udźwig 140 kg, więc formalnie uniesie cię bez problemu, ale 79 cm szerokości przy 90 kg oznacza balansowanie zamiast pływania — zwłaszcza przez pierwsze wyjścia. Fusion dokłada 2 cm szerokości i 23 litry wyporności za 100 zł różnicy w cenie. Przy tej wadze to najtańsze 100 zł, jakie w tym zakupie wydasz.

Czym różni się Magma od Fusion?

Magma jest o 10 cm dłuższa i 3 cm szersza, za to ma praktycznie tę samą wyporność — 340 wobec 338 litrów — i waży 1,7 kg więcej. Przewagą jest tu pokład, nie litry. Zestaw też ma bogatszy: wiosło carbon-hybrid zamiast aluminiowego, 4 metalowe D-ringi pod siedzisko kajakowe i kick-pad na rufie. Obie deski mają po jednej płetwie centralnej, tyle że w innym systemie: Fusion slide-in, Magma SAFS click-in. Fusion odpowiada jednoznacznie opisaną konstrukcją dwuwarstwową i ceną niższą o 340 do 760 zł, zależnie od sklepu. Fusion to deska do nauki, Magma to deska z zapasem dla dwóch osób.

Czy Vapor uniesie dwie osoby?

Uniesie, jeśli obie osoby ważą razem poniżej 140 kg. Komfortowo pływać we dwoje się na nim jednak nie da: 79 cm szerokości nie daje miejsca na dwie pary stóp, a komfortowa granica dla Vapora to około 85 kg łącznie z ekwipunkiem. Do pływania we dwoje właściwym wyborem z tej trójki jest Magma, którą dystrybutorzy opisują jako deskę dla dwóch lżejszych osób.

Ile trzeba dopłacić do lepszej pompki?

Od około 200 zł w promocji do 350 zł w cenie regularnej za elektryczną pompkę 12 V do 16 PSI. Za wersję Turbo o mocy 144 W, pompującą do 20 PSI, zapłacisz około 490–625 zł zależnie od sklepu. Taniej wychodzi wariant pakietowy: u Wioslujcie dopłata do zestawu Vapora z pompką elektryczną wynosi tylko 180 zł. Czas pompowania spada z 6–12 minut ręcznie do 5–8 minut, a deska za każdym razem osiąga zadane ciśnienie.

Która z tych desek jest najlżejsza do noszenia?

Vapor 10’4″ — 8,2 kg samej deski, o 300 gramów mniej niż rocznik 2025 dzięki warstwom spajanym termicznie zamiast klejonym. Fusion waży 8,8 kg, Magma 10,5 kg. Do każdej z tych wartości dolicz wiosło, pompkę i plecak, czyli realnie 3–4 kg więcej na plecach. Przy dłuższym dojściu nad wodę różnica między Vaporem a Magmą staje się odczuwalna po kilkuset metrach.

Czy warto kupować deskę z rocznika 2023 w 2026 roku?

Tak, jeśli akceptujesz dwa ryzyka: trudniejszą dostępność części zamiennych za kilka lat i brak najnowszych rozwiązań w poszyciu. Geometria kadłuba — długość, szerokość, wyporność — nie starzeje się wcale. Magma z 2023 roku, w najtańszej ofercie schodząca z katalogowych 2 590 zł do 1 339 zł, jest dziś najlepiej wycenioną deską z tej trójki. Jeśli natomiast liczysz na pełne wsparcie serwisowe przez pięć lat, wybierz Vapora z bieżącego rocznika.

Podsumowanie — trzy zdania, trzy profile

W starciu Aqua Marina Fusion vs Vapor wygrywa Fusion — i to nie jest bliski wynik. Między 70 a 110 kg to najbezpieczniejszy domyślny wybór i pozostanie nim także w przyszłym sezonie. Vapor bierzesz wtedy, gdy ważysz do 85 kg i nosisz sprzęt sam. Magma jest dla kogoś, kto pływa we dwoje albo chce zapasu wyporności. W zamian godzi się na 10,5 kg na plecach i rocznik 2023 — za to z najgłębszymi rabatami z całej trójki.

Jedna zasada warta zapamiętania ponad wszystkie inne: przy wyborze deski patrz na szerokość, nie na udźwig maksymalny. Udźwig mówi, kiedy deska zatonie. Szerokość mówi, czy będziesz na niej stał. Kryteria doboru rozłożone na wszystkie parametry — konstrukcję, ciśnienie, zestaw startowy — zbiera przewodnik po deskach SUP. Kupując we wrześniu, bierzesz najniższą cenę w roku i deskę, która poczeka do maja w piwnicy. Formę do tego czasu utrzymasz na sprzęcie cardio do mieszkania.

Ceny sprzętu wodnego zmieniają się sezonowo: po sezonie są najniższe, od marca rosną. Redakcja nie testuje sprzętu fizycznie, podstawą są specyfikacje producenta i oferty polskich sklepów.


Kamil Wesołowski — programista z Legionowa, autor i redaktor Fitrankingi.pl. Walking pady używa codziennie od 2022, SUP-em pływa po Zalewie Zegrzyńskim od 2018. Pisze o sprzęcie fitness do domu z perspektywy praktyka, nie trenera. Bez sponsoringu pod stołem, bez ściemy — tylko to co realnie działa albo realnie nie działa.

Więcej o autorze

Podobne wpisy